Aku novelu zakona 190/2003 by sme chceli my?

inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

Toto by asi nebolo na novelu, ale na komplet nový zákon. :)

Zrušenie skupín ZP, aj tak robíme veštci rovnaké skúšky.

1) každý by bol oprávnený nosiť krátku zbraň (sk. A)
2) z bodu 1 vyplýva, že by bol oprávnený túto zbraň aj držať (sk. B)
3) pri nosení zbrane na výkon povolania by mal pri sebe potvrdenie od zamestnávateľa (sk. C)
4) pri poľovačke by mal pri sebe preukaz člena poľovníckej organizácie (sk. D)
5) každý by mohol kupovať krátke aj dlhé zbrane (aj bez tlakoviek) a strelivo ľubovoľného kalibru bez záznamovej knihy (sk. E+F)

Ďalej
- zrušenie odôvodnenia pri žiadosti o ZP
- zlúčenie zbraní kat. B a C do jednej, všetky by podliehali len ohlasovacej a evidenčnej povinnosti
- zavedenie digitálnych fotiek ako pri OP
- zavedenie praktických streleckých skúšok vrátanie ukážky bezpečnej manipulácie
- zrušenie poplatku za skúšku
- samozrejme zrušenie psychotestov

Keby to bolo v takejto forme (áno, uvedomujem si, že to je nereálne) tak by som bol aj za 5-ročnú platnosť ZP a za robenie skúšok pri predlžovaní platnosti + hoci aj každoročné strelecké previerky za minimálny, zákonom určený poplatok (nároky na strelecký výkon by samozrejme neboli prehnané) - to je ale vzhľadom na realizovateľnosť dosť komplikované a v konečnom dôsledku by z toho bol len biznis pre pár vyvolených a minulo by sa to účinkom.
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa Vaquero »

Tak ako Berseker, aj ja som za úplné zrušenie skupín ZP, už som to tu na fóre niekde písal.

Navrhol by som teda:
- zavedenie jednotného zbrojného preukazu, ktorý by oprávňoval na vlastnenie akejkoľvek (nezakázanej) dlhej alebo krátkej zbrane,
- zlúčiť aj zbrojné licencie,
- na verejnosti umožniť skryté nosenie akejkoľvek (nezakázanej) zbrane, ktorú dokáže držiteľ fyzicky skryť,
- otvorené nosenie zbraní mimo ozbrojených zborov viazať na súhlas PZ,
- zbrojný preukaz vydávať od 15 rokov s obmedzením skrytého nosenia zbrane na verejnosti od 21 rokov, no s možnosťou udelenia výnimky,
- žiadne odôvodňovanie žiadosti o ZP,
- zrušiť časovú platnosť ZP,
- štandardizované písomné testy, zrušenie ústnej skúšky, prispôsobenie otázok skutočným potrebám praxe,
- zrušenie psychotestov,
- praktickú skúšku s presne definovanými zručnosťami, ktoré treba predviesť a streleckými výsledkami, ktoré treba dosiahnuť,
- zrušiť všetky lustrácie aj miestne zisťovanie, prihliadať iba na odpis RT,
- zrušenie nákupných povolení,
- umožniť držiteľovi ZP vlastnenie nezakázaného streliva bez obmedzenia množstva a druhu,
- po desiatich rokoch od získania ZP umožniť nadobúdanie automatických zbraní,
- zjednodušiť povoľovací proces na zriadenie strelnice.
Používateľov profilový obrázok
dirty.harry
častý prispievateľ
Príspevky: 819
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa dirty.harry »

waw, mam pocit, ze niekedy chyba realny pohlad, toto je az absolutna liberalizacia, skor budeme celit opacnemu extremu - tolko k tomuto navrhu ako celku..
jednotlivo, napr. zrusit miestne zistovanie? ved to je jediny prostriedok, ako preverit spolahlivost ziadatela, to chceme davat ZP ozranom, ktory doma mlatia zeny, ktore sa boja podat TO? a standartizovane testy? do mesiaca vsetky su zavesene na nete so spravnymi odpovedami, nevravim, ze momentalne ustne skusky su idealne, ale preve ustna skuska moze preukazat, ci ziadatel skutocne rozumie tomu, co hovori, alebo to ma len naucene naspamat,, atd...
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa Vaquero »

Áno, je to myslené ako úplná liberalizácia a to, že budeme čeliť opačnému extrému, je iná vec. Toto vlákno nie je o prognóze budúceho vývoja, ale o našich predstavách (alebo hoci aj túžbach), kam by sa vývoj podľa nás uberať mal a takto cháp aj môj príspevok.
Ďalej k Tvojim námietkam:
- kto nebol trestaný alebo priestupkovo postihnutý, je pre štát bezúhonný občan a bodka. Neviem o žiadnej mimoriadnej odbornej spôsobilosti hliadky PZ, ktorá by im umožňovala diagnostikovať u občanov problémy s alkoholom a v zákone chýba aj oprávnenie rozhodnúť o tom, že niekto pácha latentnú trestnú činnosť,
- skúšobné otázky aj s odpoveďami sú verejne známe aj teraz, veď dokonca vychádzajú knižne !!!,
- práve ústna skúška je možnosť, ako niekomu pomôcť a niekoho potopiť, čiže umožňuje určitú svojvôľu skúšajúceho,
- hĺbka preverenia vedomostí skúšaného je možná aj pri teste, záleží od kvality, počtu a možných variácií otázok,
atď.........
Používateľov profilový obrázok
dirty.harry
častý prispievateľ
Príspevky: 819
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa dirty.harry »

Bezuhonnost a spolahlivost su dve odlisne kategorie, spolahlivost papierom nedokazes. Hliadka nemusi mat ziadnu osobitnu sposobilost, ma len zistit fakty a indicie, s ktorymi sa musi PZ v ramci konania vysporiadat... a len tak mimochodom pocit ze zakon o zbraniach a strelive nehovori o miestnom zistovani, je to bezny dokazny prostridok na zistenie skutkoveho stavu podla spravneho poriadku (zistovanim skutkoveho stavu je v tomto pripade zistovanie spolahlivosti), mimochodom taketo zistovanie sa nevykonava len pri konani o vydani ZP, ale aj pri vyznamnejsich konaniach...
- pri vypracovanych odpovediach na ustne skusky a testy vidim podstatny rozdiel :-) svojvola je nasa slovenska, tak ju necham radsej bez dalsieho...
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa Vaquero »

Práve preto, že sme v správnom práve a mali by sme postupovať podľa Správneho poriadku, treba požadovať aj ohľadom spoľahlivosti žiadateľa dôkazy v zmysle tohto predpisu. Ale to už sme od témy.
Používateľov profilový obrázok
telra
častý prispievateľ
Príspevky: 2875
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa telra »

este jedna vec:
moznost zapisat(nahlasit) nakup novej zbrane aj mimo miesta trvaleho bydliska (aspon docasne)

Priklad:
som na dovolenke v KE, byvam v BA a najdem tam nejaky pekny kusok, tak si ho kupim, na policii v KE to nahlasim, dostanem nejake potvrdenie a oni poslu info internym emailom do Ba, za mesiac sa vratim do BA, a tam ma uz caka hotova karticka za predlozenie sprievodneho papiera
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years 1 month

Príspevok od používateľa aris »

Tú kartičku by ti mohli dať rovno v Košiciach
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa Vaquero »

Alebo cez zaručený podpis trebárs v Pucove.
inspiring_swanson

Príspevok od používateľa inspiring_swanson »

Ak to tu este nebolo: povolit posielanie zbrani a streliva postou (samozrejme baliky patricne oznacit a zapecatit, aj za cenu zvyseneho postovneho)
DUSO
častý prispievateľ
Príspevky: 1522
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa DUSO »

to snad nemyslis vazne :shock:
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 5 months

Príspevok od používateľa bus driver »

A preco nie ? V USA posielaju zbrane bezne. Je to len otazka nastavenia legislativy. Ale na Slovensku sa radsej bude zakazovat ako by niekto sadol k stolu a vymyslel, ako to povolit a zabezpecit taketo zasielky.
Keby sme to mali povolene, verim, ze cena zbrani by isla nizsie.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Ja som za liberalizáciu v mnohých oblastiach zbraňovej legislatívy, ale posielanie zbraní poštou? Huh, možno kuriérom by to išlo a bolo by to aj relatívne bezpečné, ale ako by sa overovali údaje zo ZP? Tie riziká zneužitia mi prídu pomerne vysoké...
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

hovorim,chcem automat na buchacky
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 5 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Electron, ta Ty si to uz celkom zaklincoval. :lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"