Obrana

vigorous_sinoussi

Obrana

Príspevok od používateľa vigorous_sinoussi »

Mám 22 rokov a keď chodím večer domov z práce, prechádzam cez nie veľmi bezpečnú časť mesta... chcela by som niečo malé(určite nie na ostré). Malo by to byť na odstrašenie, prípadne spôsobenie bolesti - v krajnej núdzi ale určite nie zabitie(Je mi jasné, že pri trefe do oka,... je to takmer ,,jedno,, z čoho sa strieľa). Priatelia mi radili zbraň na gumené náboje alebo airsoftovú pištoľ, rada by som ale poznala aj názor skúsených.
Ďakujem
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Airsoftovku urcite nie, s tym sa tak maximalne len strasit.

Zbran na gumene naboje? T12 od Grandpoweru trebars (na ZP). Avsak to moze sposobit aj smrtelne zranenie. Podla mna vsak velmi dobra volba, ak sa pouzije najnizsia laboracia streliva.

Plynova pistol: akusticky efekt, ma urcity stop efekt, vyzera ako realna (pouzit min. z 1 metra). Aj s tym sa da vsak ublizit.

Kaser: celkom pouzitelne z blizka, ak to zle aplikujes obrati sa to proti tebe (proti vetru, vdychnutie latky). Poznam mpripady ked ani kaser nepomohol.

Elektricky obusok: pouzitelne iba v blizko kontake --> moze zabit ak utocnik ma slabe srdce

Teleskopicky obusok: treba to vediet pouzivat

Tych moznosti je vela. Otazka co to znamena nie velmi bezpecna cast: fetaci, zlodeji, neprisposobivy?
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

Ahoj.
Nuz Lea, ak v tom strese, ked sa na teba vyruti nejaky ten nasilnovac zmozes na chaby vykrik bude vela, nie to este zasah do oka.
Zvladnut taku situaciu a spravne zareagovat (bez hanby aj utekom)si vyzaduje trenovat a simulovat situaciu.
Dalsia vec: odhanat niekoho hrackou, co veci ako si popisala v skutocnosti su, pri prekonany ich hrozby to len viac posilni ego jedinca-nasilnika a o to viac sa pravdepodobne s Tebou "pohra"!
Cize ak vyriesis dilemu: ostra v. nesmrtiaca, tak ti v diskussi dame urcite vela zarucenych tipov na peknu plastovu ci ocelovu "riesitelku".
Ak sa nechces ozbrojit(ostrym, ano tym co moze sposobit aj smrt) a nasledne trenovat, podriadit tomu rezim a aj filozofiu zivota, tak mas na vyber zmenit trasu navratu, poziadat kolegu o doprovod alebo najst si tu fesaka, co ti bude robit rad doprovod.
P.s. : Ja som stastne zadany. Ale mozno taky "Ja som" ani nie. :)

Zrejme tu padnu rady aj o slzotvornom spreji, no ja ich radim k tym skor hrackam, i ked niekto moze mat iny nazor.
Abakan
inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

Lea:
Vitaj na fóre! :)

K tvojej otázke: Ja by som poradil teleskopický obušok. Treba síce aspoň minimálny tréning, ale po osvojení si základných techník narábania s teleskopom je to ozaj účinný obranný prostriedok. Ak je teleskop príliš veľký/ťažký, tak potom už asi len nejaký účinný obranný sprej. Nevýhoda oproti teleskopu je hlavne závislosť od teploty vzduchu a poveternostných podmienok.
V podstate všetko má svoje pre a proti, treba si zvážiť čo je pre teba lepšie a vybrať si to. Nájsť ideálne riešenie na prvý pokus je ale skoro nemožné. :) No a aby to malo efekt, tak treba mať danú vec po ruke, napr pri prechádzaní danou časťou mesta ju držať v ruke pripravenú.

Aby som nezabudol, je dobré si natrénovať aj nejaké sebaobranné techniky "holými rukami".
Lea15 napísal:Malo by to byť na odstrašenie, prípadne spôsobenie bolesti - v krajnej núdzi ale určite nie zabitie
Toto nie je najlepší prístup. Ak ťa niekto napadne, tak sa predsa nemôžes zaoberať tým, či mu náhodou nespôsobíš nejakú veľkú ujmu! Treba sa brániť ako najlepšie vieš až kým útok neprestane. Je jasné, že nikto z nás nechce niekoho zabiť. Ak ti ale útočník nedáva inú možnosť....
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Lea:
Vitaj! :wink:

Len k tým gumákom - podľa mňa zbraň so značne nevyspytateľným účinkom, vhodná tak do krajín, kde sú 'ostré' zbrane takmer nedostupné (Rusko), a pre PZ na špecifické použitie v kombinácii s 'ostrými'.
Zblízka tým zabiješ oveľa ľahšie než len "trefou do oka", cena streliva (a tým pádom tréningu) je značne vysoká.

A keďže u nás na gumák potrebuješ zbroják rovnako ako na 'ostrú', je to imho jasná ne-voľba.
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa Ja som »

Skusim prispiet svojim nazorom, ked uz mi ta abakan dohadzuje :)

Airsoftovu pistol urcite nie. Preco ? Ked ho trafis do oblecenia, ani len nepociti, ze sa snazis branit. Keby sa ti aj podarilo trafit ho do tvare (nemusis zrovna do oka), kde by ho to mohlo o nieco viac boliet, taktiez to IMHO na 95% nebude stacit, aby upustil od svojho umyslu znasilnit ta, okradnut ta, etc, teda pokial to nebude nejaky Stephen Hawking.
Zbran na gumene naboje ako uz spomenul Vanto, je u nas na zbrojny preukaz a daju sa s nou sposobit zranenia s nasledkom smrti rovnako ako s ostrou. Cize ked uz sa rozhodnes, ze prijmes prava ale aj povinnosti drzitela zbrojneho preukazu, rozhodne by som ti odporucal pozriet sa smerom po (klasickej) ostrej zbrani. Casom sa ti moze strelectvo zapacit ako sport a tym padom by sa tomu mozes venovat.

Kaser (ludovo "slzák") - ako bolo spomenute, moze to byt dvojsecna zbran. Co je vsak neodskriepitelnym faktom, ze je asi najlahsie pouzitelnou obrannou pomockou. Taktiez nekladie nejake vysoke naroky na psychiku obrancu - v protiklade napr s nozom (vysvetlim neskor). Clovek (a hlavne zeny) nema pri pouziti kaseru ten pud alebo pocit, ktory by ho vo vlastny neprospech brzdil, ze by druhemu isiel nejako ublizit.
Noz - netrenovanemu cloveku na obranu neodporucam, aj po stranke psychickej aj po stranke fyzickej (trening,skusenosti). Da sa s nim jednou dobrou ranou zabit, avsak pokial ho clovek nevie pouzivat, utocnik ti ho moze zobrat a nakoniec ho moze pouzit proti tebe. Noz je dobry spolocnik na kazdy den, ale skorej za ucelom, ze si potrebujes nieco odrezat, odkrojit, jednoducho ako naradie, nie ako zbran (pre netrenovaneho).
K tej psychickej pripravenosti, zazil som situaciu kedy som mal v ruke len noz, kamarat dostaval od utocnikov kopance na zemi a aj po tom ako som pribeho k nim, som mal v sebe vnutorny "blok" zahnat sa po utocnikovi nozom a sposobit mu zranenie. Nastastie (pre kamarata) som tento blok prekonal.
Paralyzer - nemam s nim skusenost, neviem aka je jeho ucinnost, na moj vkus ale nedovoluje drzat si od utocnika distanc. Cize pokial by som ho nechcel pouzit na nejaky unos, nevolil by som ho.
Teleskopicky obusok - aj ked pri jeho pouziti clovek nepotrebuje az taku silu, osobne by som po nom ako zena nesiahol. Da sa zabit aj nim (ale to sa kludne da aj popolnikom, alebo poharom od vina, len treba vediet ako). Taktiez v rukach cloveka (predovsetkym zeny a to myslim v dobrom), ktory s nim nema natrenovanu obranu, je vysledok - keby doslo na lamanie chleba - dost otazny.
Napada ma este plynova pistol - teda pistol na "naboje s korenim". Je tam odstrasujuci efekt, taktiez si to nevyzaduje az taku zrucnost ako ostra, alebo ako noz. Je tu vsak rovnake riziko ako s kaserom, ze ked zafuka vietor, moze sa oblak korenia obratit proti tebe. Oproti kaseru to vsak moze mat vyhodu odstrasujuceho efektu - nakolko plynovka ma vzhlad "dospelej" ostrej zbrane. Navyse netreba na nu zbrojny preukaz.


Na zaver, ako spomenul abakan, v pripade, ze by ti nevyhovovala ani jedna z vyssie uvedenych alternativ, je potrebne zmenit svoje navyky - napr vracat sa domov inou trasou, najst si doprovod atd.
Taktiez nie je na zahodenie zacat sa venovat nejakemu zmysluplnemu bojovemu sportu. Osobne odporucam skombinovat kraw-magu a thaisky box (alebo jedno z toho). Znie to mozno ako nieco cisto pre muzov, ale poznam zeny, ktore tomu venuju dost casu. Okrem toho, ze sa naucis ako sa branit, cvicenim ziskas silu, obratnost a v konecnom dosledku sa to prejavi aj na zdravom sebavedomi.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Vitaj Lea. Z tých "nesmrtiacich" strelných zbraní nie je príliš účinné nič, ani flobertka, ani airsoftka, ani vzduchovka... možno tak plynová pištoľ, ale tá ma aj dosť nevýhod.

Úplne najviac by som ti odporúčal zrejme túto pani: http://lesk.cas.sk/clanok/22788/zeny-ch ... -xena.html - tento konkrétny článok som nečítal, tak tam môžu byť aj somariny, ale tá pani učí sebaobranu a robí ju aj špeciálne pre ženy s dôrazom na ženské špecifiká (nižšia fyzická sila, menšia výška...). Sú na ňu slušné referencie.

Zo sebaobranných prostriedkov možno tak toto: http://www.hermes.sk/e-shop/elektricke- ... corpy-max/ ten paralyzér v tme vyzerá celkom efektne a má nepríjemný zvuk, sprej je zas pridaná hodnota. Obušky a nože pre netrénovanú ženu... no neviem.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

Zoidberg37 napísal:Úplne najviac by som ti odporúčal zrejme túto pani: http://lesk.cas.sk/clanok/22788/zeny-ch ... -xena.html - tento konkrétny článok som nečítal, tak tam môžu byť aj somariny, ale tá pani učí sebaobranu a robí ju aj špeciálne pre ženy s dôrazom na ženské špecifiká (nižšia fyzická sila, menšia výška...). Sú na ňu slušné referencie.
a odkial su tie referencie? v 2007 som o nej nieco cital a odvtedy nejak...
potom som videl nejake videa o odzbrojovani utocnika s nozom a skor mi behal mraz po chrbte.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Luke: bol tam onehdy kamarát a referovala aj jedna kamarátka. Celkom slušne sa o nej vyjadrovali aj na fóre o bojových športoch. Neviem ako je to teraz.

Aby bolo jasné, samozrejme neverím tým kravinkám vo filmoch, kde 45 kilová slečna strašne rozbíja 5tich chlapov za sebou, ide skôr o to, že ona ako žena bude vedieť lepšie techniky vhodné pre ženy, než nejaký bežný bojový šport, kde sa počíta s nejakou priemernou silou potrebnou na správne urobenie techniky - ktorá teda nebude účinná, pretože bežná žena tú silu nedosiahne. Vôbec nepochybujem, že absolventka sebaobrany od tejto pani nebude rovnocenná chlapovi čo pravidelne robí thaibox, ale tipujem že sa tam naučí vhodné techniky a tlakové body, ktoré jej pomôžu pri útoku opilca, feťáka či podobného odpadu. A zrejme aj získa základné vedomosti ako sa v takých situáciach správať a ako sa im vyhýbať.

Čo sa týka toho noža - a videl si niekedy nejaké skutočne reálne? Veď všetky tie techniky by mali začínať slovami "Ak nemôžete utiecť alebo strieľať, môžte skúsiť..." veď ísť holými rukami proti nožu je všeobecne blbý nápad.
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Dátum registrácie: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

vykasli sa na zbrane, sebaobranu a pod. maj pri sebe telefon a v pripade nudze volaj 158. To je ono.
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa miro285 »

Hlásim sa na doprevádzanie :P

Teraz vážne, pokiaľ je možnosť, tak ako to tu bolo viackrát spomínané, najlepšie je nájsť si nejakú bezpečnejšiu cestu domov, myslím že tých 5 minút cesty navyše nikoho nezabije. Sám som si párkrát zvolil túto alternatívu a to som mal pri sebe aj zbraň..
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Ja som napísal: ...
Napada ma este plynova pistol - teda pistol na "naboje s korenim". Je tam odstrasujuci efekt, taktiez si to nevyzaduje az taku zrucnost ako ostra, alebo ako noz. Je tu vsak rovnake riziko ako s kaserom, ze ked zafuka vietor, moze sa oblak korenia obratit proti tebe. Oproti kaseru to vsak moze mat vyhodu odstrasujuceho efektu - nakolko plynovka ma vzhlad "dospelej" ostrej zbrane. Navyse netreba na nu zbrojny preukaz.
...
Možno sa tu môže pridať ešte jeden pozitívny aspekt - oproti kaseru je plynovka HLASNÁ. A dnes už ľudia začínajú byť citliví na streľbu pod oknami či za plotom a skoro určite sa po pár výstreloch nájde niekto, kto zavolá 158, že sa tu "...zas tí mafiáni mordujú alebo dakto mladíkov..." - no a chlapci "pomáhať a chrániť" s rozvinutou vlajkou a fanfárou (či blikačkou a sirénou) dohrmia čoby dup! :wink:
Používateľov profilový obrázok
mab
prispievateľ
Príspevky: 454
Dátum registrácie: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa mab »

moja polovicka nechce nosit ani kaser, nie to este inu zbran. tak som ju ucil najprv rozmyslat kde a kadial pojde a dopredu zvazit mozne hrozby, ak sa aj tak dostane do nebezpečnej situácie tak utekať a kričať "horí" ("pomoc" zevraj mozu krcmoví hrdinovia radsej nepocut). ak nie je moznost uniku tak sa branit a ist tvrdo po ociach, krku alebo genitaliach.. nie holymi rukami ale pouzit co je k dispozicii (napr. v kabelke).. pero, kluce atd. ostat na nohach nenechat sa polozit na zem a prilahnut..myslím ze pero v krku alebo kluce v ociach utocnika daju sancu na zachranu.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

"Ak sú vraj pero a kľúče najlepšou zbraňou na zneškodnenie útočiaceho násilníka, prečo je potom polícia vyzbrojená pištoľami?" - toľko citát. :?
vigorous_sinoussi

Príspevok od používateľa vigorous_sinoussi »

V prvom rade ďakujem za všetky Vaše názory, či už ohľadom zbraní alebo bojových umení a podobne. Vyzerá to tak, že všetko má svoje pre a proti. Či už čas venovaný na tréning alebo negatívne situácie, ktoré môžu pri danej obrane nastať. Zo všetkým možností je podľa môjho názoru najreálnejšia obrana plynovou zbraňou, keďže omámi a zároveň vystraší a nie je potrebný zbrojný pas. Predsa mi nedá nespýtať sa, či existuje niečo medzi zbraňou na zbrojný pas a dajme tomu tou plynovou zbraňou? Niečo s efektom pre chuligánov "Au, bolí, utekám ale žijem" .
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"