Novela zákona č.190/2003 Z.z. 2022 /výnimky a iné zmeny

matkoo
prispievateľ
Príspevky: 296
Registered for: 6 years 6 months

Príspevok od používateľa matkoo »

policia este nema metodiku ako ma postupovat ,tak musime cakat
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Jedei, počkal by som si ešte chvíľu na výklad a prax. Keď však čítaš zákon pozorne, skôr to vyzerá, že nás čaká ten menej komfortný variant, kde výnimku budeš žiadať na každú jednu zbraň. A kde budeš musieť ohlásiť každú zbraň, do ktorej chceš vopchať "nadlimitný" zásobník. Prízvukujem: Bol by som rád, keby mi prax nedala za pravdu.

Viacerí do tejto témy pletú svoje predstavy, ktoré si utvorili aj pod dojmom správ o implementácii smernice v ČR. Žiaľ, my sme sa vydali inou cestou. Na jednej strane by sme mohli kritizovať všetkých možných, že prečo je to takto a nie inak a orečo sme sa napríklad väčšmi neinšpirovali práve českou právnou úpravou, ktorá je azda najviac "user friendly" a podobne. Fajn, beriem, ale na strane druhej, spomeňme si, ako vyzerali predošlé návrhy zákona, ktoré mali implementovať smernicu... Alebo ako vyzerá samotná Smernica.
Používateľov profilový obrázok
karci78
občasný prispievateľ
Príspevky: 97
Registered for: 7 years 1 month

Príspevok od používateľa karci78 »

Jedei : chaos to není,ale je to postavené cele na hlavu.Logika žiadna , ale tak na to sme si už zvykli že Brusel je skôr liečebný ústav pre duševné choroby.

Na prvú AR dostaneš výnimku pokial ju ohlasis na polícii do konca júna. Na druhú AR musíš požiadať o vynimku ministerstvo vnútra,alebo v nej oficiálne používať len 10 r.zasobnik. 30 r. zásobníky mat doma môžeš k tej prvej,ale použiť ich v tej druhej bez vynimky použiť nesmieš! Je to blbina,ale takto to vymysleli.... našťastie. Realne ti na strelnicu polícia nepríde, správcovi je to jedno,je to tvoja zodpovednosť čo do nej vlozis takže mozeme byť spokojný. Ak nechceš vypisovať vynimky na ministerstvo vnútra a bojíš sa použiť nadlimitny zasobnik v tej druhej tak nos na strelnicu obidve AR a po strelbe vždy zasobnik vyber...ak niekto príde tak 30r. je predsa k tej prvej AR :D
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Karči, je to blbina, na tom sa zhodneme, ale nedobre radíš. Toto je taká skratka do prúseru. Máme naozaj istotu, že si súdruhovia na kraji alebo na prezídiu nevymyslia, že treba teraz chodiť intenzívnejšie kontrolovať strelnice, keď už máme tú novelu a s ňou i nejaké nové pravidlá? Naozaj chce niekto zbytočne balansovať na hrane a riskovať, že raz ho tam niekto fakt odkontroluje alebo že sa pozabudne alebo alebo alebo... možností je kopa. A potom čo? Potom sa bude krčiť a hrbiť len, aby to uhral? Aby z toho nejaký horlivec nevyrobil priestupok alebo dokonca trestný čin?
Neviem, v tomto momente nevidím dôvod, prečo to neurobiť čisto. Áno, bude to otravné, až prax ukáže ako. A nie je to trikrát logické. Ale je to ako to je a stokrát sa nám to môže nepáčiť, no je to daň za to, že sa ešte môžeme venovať tejto bohumilej činnosti. A všetci vieme, ako je to s tými daňami, však?
Používateľov profilový obrázok
karci78
občasný prispievateľ
Príspevky: 97
Registered for: 7 years 1 month

Príspevok od používateľa karci78 »

Samozrejme s tebou súhlasím že je lepšie sa drzat litery zákona,nie sme žiadny lumpi ani podvodníci. Nie je problém o tú výnimku požiadať a myslím že ju clovek aj dostane. Len čas ukáže ako sa k tomu bude stavať ministerstvo, určite bude aj záležať aká garnitura sa dostane k moci časom,a aké si zavedú interné pravidlá.
Používateľov profilový obrázok
jedei105
prispievateľ
Príspevky: 352
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa jedei105 »

Zaujala ma pasaz o vydani noveho ZP, §24, odst.2: V konaní o vydanie nového zbrojného preukazu policajný útvar hodnotí .... a ak ide o držiteľa skupiny C zbrojného preukazu, skupiny D zbrojného preukazu alebo skupiny E zbrojného preukazu aj odôvodnenie potreby naďalej držať alebo nosiť zbraň a strelivo.
Ako to budu hodnotit? staci dovod clenstvo v klube? alebo budu chciet ucast na sutaziach? lebo takto by sa dalo lahko prist o vynimku :shock:
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3702
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Oznamenie je uz na svete: https://www.minv.sk/?zbrane-a-strelivo&subor=433807
Taktiez pribudlo tlacivo na vydanie povolenia na nadobudnutie a drzanie zbrane kat. D: https://www.minv.sk/?zbrane-a-strelivo&subor=433808
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3134
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa R »

Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Možno tam budú vpisovať zmienku, či ide o semi od výroby, alebo či ide o prerábku z full-auto... Neviem, len tipujem.
:roll:
Používateľov profilový obrázok
tata7474
prispievateľ
Príspevky: 182
Registered for: 7 years 2 months

Príspevok od používateľa tata7474 »

A nie je to nahodou pozostatok zo smernice, kde to bolo ak ma RAMka neklame az po A8? Ak nie pozostatok, mozno predpriprava :wink:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Vidíš, to mi v prvom momente netrklo...
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3134
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa R »

Kód: Vybrať všetko

§ 10
(1) Platnosť výnimky udelenej podľa § 8 ods. 2 alebo ods. 3 zaniká, ak
b) u osoby, ktorej bola výnimka udelená a ktorá je držiteľom zbrojného preukazu, došlo k zmene
miesta držania zbrane
správne chápem že po každej zmene trvalého pobytu bude treba žiadať výnimku na zbraň alebo zásobníky znova ? A môžu to aplikovať aj na "granfatheringovú" automatickú výnimku ?
Filip
prispievateľ
Príspevky: 499
Registered for: 13 years 3 months

Príspevok od používateľa Filip »

Môže aj nemusí, zmena TP neznamená automaticky zmenu miesta drzby (aj keď u drtivej vačšiny to tak bude). Ten grandfathering je zasa podľa paragrafu 72i a v ňom sa nepíše nič o tom, že by sa jednalo o výnimku podľa paragrafu 8, takže mám za to že sa to straty podľa p10 vôbec netýka ... či to tak legislátor zamýšľal ale asi netuší nikto.
Používateľov profilový obrázok
iko111
občasný prispievateľ
Príspevky: 81
Registered for: 12 years 3 months

Príspevok od používateľa iko111 »

Tak v piatok som absolvoval Oznámenie o držbe zbrane kategórie A (VZ58) vyplnené tlačivo na počkanie nový preukaz zbrane so zapísanou výnimkou.
Používateľov profilový obrázok
karci78
občasný prispievateľ
Príspevky: 97
Registered for: 7 years 1 month

Príspevok od používateľa karci78 »

Na ktorom oddelení a ako to vyzerá,ten zápis do preukazu?
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"