Walther PPK 7,65mm vs Makarov 9mm

Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 11 months

Príspevok od používateľa Panzer »

to Lord_Summoner_sk

Ako som už písal vyššie, mal som nejaký čas PPK-čko (PPK/E), nosil som ho a strieľal som z neho hodne. Túžil som po ňom roky a keď som ho kúpil bol som neskutočne šťastný. Po čase som však zistil, že aj keď na nosenie je vďaka svojej hmotnosti a plochosti vynikajúci a spoľahlivosť je tiež super, bude musieť ísť odo mňa pa. Dôvod bol z môjho pohľadu zásadný - DA režim. Ako som už písal vyššie, v DA je odpor spúšte takmer 70 N a u verzie vyrábanej v USA (PPK/S) dokonca 80 N!!! Pre ilustráciu - skús si na ohnutý klinec zavesiť na šnúrku 7 alebo 8 kg závažie, zaves si klinec na ukazovák ako keby si držal spúšť a ťahaj závažie zo zeme hore. Presne takúto silu potrebuješ u PPKčka v DA režime. Keď si predstavím, že mám napr. po napadnutí psom dorantanú silnú ruku a psíček mi visí na slabej alebo zápasím s útočníkom a súčasne sa snažím vytiahnuť zbraň a popritom musím ešte pretláčať 70-80 N - nie vďaka! Samozrejme v SA je to už celkom príjemných cca 25 N. Lenže na SA potrebuješ prvýkrát pretlačiť DA. Alebo byť na práškoch a chodiť s natiahnutým kohútikom :D. V časoch druhej vojny, resp. po nej to zrejme nevadilo, pretože zbrane sa vtedy veľmi nenosili s nábojom v komore (aspoň tak to vyplýva z filmov a literatúry) a tak prvý výstrel po obtiahnutí záveru išiel v SA.

Zliatinové rámy veľmi nemusím, mám rád poctivé železo, takže z môjho pohľadu o dôvod viac neísť do PPK/L (Lightweight), čo je zbraň s Al rámom.

Čo sa týka kalibru - určite je dobrý pocit mať pri sebe akúkoľvek zbraň, nakoniec sám často nosím svoju PSM v kal. 5,45x18. Ale postupom času zistíš, že mať niečo v 9 mm je predsa len lepšie ako 6,35 alebo 7,65. Prišiel som na to potom, čo som pár rokov nosil zbrane uvedených kalibrov. Navyše po tých rokoch skúmania ozbrojených stretov sa odborníci jednoznačne zhodli na tom, že v súčasnosti reprezentuje spodnú hranicu výkonnosti zbraní určených na sebaobranu kal. 9 mm Browning.

Ak máš čas, prebehni si aj zaujímavú diskusiu o PPK na strelectvi.cz http://www.strelectvi.cz/forum/walther-ppk-t3115.html
inspiring_proskuriakova

Príspevok od používateľa inspiring_proskuriakova »

dakujem Panzer za vycerpavajuce informacie, ale akoby osud chcel aby som do toho isiel, dnes som mal moznost z rovnakej zbrane strielat a tiez z deasu... kopalo to, ale spust isla paradne a vraj je to aj presne, ale nie so mnou ( zatial ) :lol:

este dodam k tomu panzerovmu... ja by som tiez najradsej nieco v 9 mm luger, koli cene aj ucinku, ale, ale... presiel som par novych zbrani, ale stale tam bol nejaky problem a tuto sa mi zda, ze sa vsetky parametre stretli v zlatom strede + ta zbran ma akosi berie, ale vsak to poznate :)
jedine co mi vadi, je ta zliatina ci co :?

prikladam obrazok tej zbrane z deasu, je to posledny kus, tak ak si tam nieco zle vsimnete, tak povedzte... rozborku si tam este dam spravit

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
maros15
častý prispievateľ
Príspevky: 683
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa maros15 »

V piatok idem pravdepodobne na nakupy a volim medzi ppk a mak.,tak ak ho kupis ulahcis mi rozhodovanie :D
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 11 months

Príspevok od používateľa Panzer »

to Lord_Summoner_sk

Ak sa ti páči tak to potom žiaden dišputát :D.

Len opätovne poukazujem na mizerný, resp. takmer žiadny zastavovací účinok projektilu 7,65 mm. Podľa mňa - ak už PPK tak min. v kal. 9 Kurz (teda 9 Br.). Plus by bolo dobré sa opýtať, prečo je ten tvoj liebling posledný? Má nejakú vadu, alebo prečo zostal doposiaľ nepredaný? Povrchovku má celkom dobrú. Na prvý pohľad vidieť, že bol nosený, a že je to povojnová výroba. Do vnútra, žiaľ, nevidieť.

Ale najviac mi vadí ten Al rám. Ako to už odznelo na strelectví v mnou odporúčanom linku, železo je železo a zliatina je zliatina. Ak sa ti na zliatinu dostane piesok alebo hrubší prach, tak v kombinácii s oceľovým záverom pôsobí na zliatinu ako hrubý šmirgeľ :roll:. Navyše k zbrani bude zrejme len jeden zásobník. Nový stojí od 25 do 40 Eur. Čiže málo nie :D.

Keď sa ti ale páči - choď do neho, len musí byť veľmi dobrá cena. Aby si ho, keď ťa omrzí, predal aspoň za cenu, za ktorú si ho kúpil. Viem, čo hovorím. Okrem Makarova PM, Taurusa 38 Spec a CZ 75 D ma zatiaľ omrzeli všetky zbrane, ktoré som kúpil 8) . A všetky som predával pod cenu :D. Teda pod tú, za akú som ich kúpil.
Lord_Summoner_sk napísal:kopalo to, ale spust isla paradne
V DA alebo v SA režime?
Používateľov profilový obrázok
maros15
častý prispievateľ
Príspevky: 683
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa maros15 »

Deas vozi tie pp a ppk-acka z nemecka a vzdy mali 1 kus a ked sa preda dovezu dalsi.Aspon tak mi bolo povedane.Byvaju r.v. tak okolo 1960 a tento kus ,o ktorom sa bavime vypada byt docela v pohode-mal som ho v ruke.Rozmyslam o jeho kupe,ale paci sa mi aj mak.Sam som zvedavy,co nakoniec kupim.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 11 months

Príspevok od používateľa Panzer »

to maros15

Subjektívne - PPK je omnoho krajšia ako Makarov PM. Objektívne - Makarov PM je omnoho lepší ako PPK. Žiadne problémy s podávaním náboja, pri bežnom úchope žiadne hryzenie do ruky, príjemný DA/SA.

Ale rozhodni sa sám. Ošahaj jeden i druhý, vystreľ (ak môžeš) z oboch a kupuj! PPK preverila vojna a povojna a Maka zase 40 rokov služby v sovietskej a postsovietskej armáde, resp. špeciálnych jednotkách (SPECNAZ). Žiaľ okrem filmových postáv (Bond, Derrick) som PPK v zvláštnych jednotkách doposiaľ nevidel. Makarovom strieľa ruská Alfa a Vympel dodnes. 8)
Naposledy upravil/-a Panzer v 28 Júl 2009, 22:30, upravené celkom 1 krát.
inspiring_proskuriakova

Príspevok od používateľa inspiring_proskuriakova »

Maros: bude losovanie? :lol:

Panzer: cena je 329 €, to je dobra cena? a ten rezim, iba SA, v DA je to fakt sila
Naposledy upravil/-a inspiring_proskuriakova v 28 Júl 2009, 22:27, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
maros15
častý prispievateľ
Príspevky: 683
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa maros15 »

PPK som mal len v ruke,nikdy som z neho nestrelil,ale viem,ze v DA rezime je tvrdy.Z makarona som vystrelil par ran aj v DA a myslim,ze aj vysledok bol docela solidny.V DA je spust o dost prijemnejsia oproti PPK.PPk sa mi sice viac paci,ale viac + ma makarov vcetne ceny.Kazdy den to vidim inac :roll: Rozhodnem to asi az v den kupy.
Používateľov profilový obrázok
maros15
častý prispievateľ
Príspevky: 683
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa maros15 »

Lord_Smmoner_sk

Losovanie nebude,ak ho chces tak ho kup.Mne to az tak nehori :wink:
A lacnejsie ho asi nezozenies.ta cena je dobra.(podla mna)
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 11 months

Príspevok od používateľa Panzer »

to Lord_Summoner_sk

Na naše, slovenské, pomery je cena celkom prijateľná. Ja som svoju PPK/E kupoval za 10 k a predal za 7 k. Pred dvoma rokmi. Neviem, koľko N je v DA na nemeckých PPK, ale tie maďarské mali 70 N! A to je veľa. Pre sebaobranu nič moc!

to maros15

Nie je bohviečo kupovať za nie málo peňazí zbraň, z ktorej si si nevystrelil a len ju držal v ruke. Ak sa to dá, požiadaj o možnosť si z nej vystreliť. Myslím, že potom bude tvoj rezultát jasný :D.
Používateľov profilový obrázok
maros15
častý prispievateľ
Príspevky: 683
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa maros15 »

Samozrejme je lepsie pred kupou zbran vyskusat,ale myslim,ze by som to PPk(v pripade kupy) nejako skrotil :wink: .Ved aj rev. aj G som kupil tak.Ale dnes som nakloneny viac Makarovu.Tak som zvedavy ako nad tym budem premyslat zajtra :D
Naposledy upravil/-a maros15 v 28 Júl 2009, 22:53, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 11 months

Príspevok od používateľa Panzer »

to all

Ešte raz odporúčam prejsť tých pár strán na strelectví o PPK. Naozaj zaujímavé čítanie http://www.strelectvi.cz/forum/walther-ppk-t3115.html

Ale zase - kto chce kam, pomôžme mu tam! Ak sa vám páči, berte Pepka! Ak nie, Maka :D.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4843
Registered for: 16 years 8 months

Príspevok od používateľa yarco »

Lord_Summoner_sk:
Este jednu vec treba podla mna uvazit - Na co tu zbran chces?

Ak ju chces nosit a intenzivnejsie s nou trenovat (*), bolo by dobre zvazit este 2 veci:
- cena streliva - kazda rana 7.65Br je zhruba -2Sk v porovnani s Lugerom. Pri zopar tisicoch ran za rok je to uz slusna ciastka
- zivotnost zbrane - 10k ran je pre vacsinu modernych zbrani slusny zabeh, pre stare vojensko/sluzobne zbrane to uz moze byt krok do hrobu

Bez ohladu na vysledok tvojho vyberu - Nech ti sluzi!


(*) Nosit zbran a dostatocne s nou netrenovat odporucaju 4 z 5 patologov :wink:
Xader
častý prispievateľ
Príspevky: 768
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Xader »

Myslim si, ze pri rusovi je 10tisicova hranica zaciatok jeho kariery :twisted:
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatní výrobcovia"