Lov so šport.strelou HPBT

sniper68
prispievateľ
Príspevky: 258
Registered for: 15 years 3 months

Lov so šport.strelou HPBT

Príspevok od používateľa sniper68 »

...má niekto skúsenosti s touto témou,.../ranivosť, dohľadávanie zvery...
sniper68
prispievateľ
Príspevky: 258
Registered for: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa sniper68 »

Pardon za zlé umiestnenie témy.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

sniper68: Nepoznam nikoho kto by u nas pouzival HPBT na lov, HPBT je dizajnom prisposobena co najlepsej balistike, a aj ked ranivost ma tiez vybornu (vid ich pouzivanie odstrelovacmi na blizkom vychode a pod.), na 'polovku' najdes aj vhodnejsie strely. (a napr. Sierra uz teraz specificky na baleniach uvadza ze ich HPBT nie su vhodne na polovanie).

Ohladne ozaj dobrych polovnickych striel skus napisat na nick 'lovec' - ma ich celkom dobre preluskane a bude ti vediet lepsie poradit.



Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5228
Registered for: 18 years 9 months

Príspevok od používateľa lovec »

Typicky predstavitelia HPBT - Lapua Scenar,Sierra HPBT (MatchKing) nie su vhodne. Samozrejme pri dobre umiestnenom zasahu zabijaju,ale nie spolahlivo a rychlo.Vynimka moze potvrdzovat pravidlo.
Ked nieco taketo,tak potom Berger VLD. Vyrobca ich sam doporucuje ako lovecke strely - mam zoskenovanu reportaz z casaku Handloader,kde sa stary Berger + nejaky znamy a reporter vydali na Novy Zeland na dive kozy.
Sam som bol k tomu dost skepticky (ten clanok z Handloadera som vtedy nemal)a len kvoli dobrej skusenosti znameho z CZ som ich kupil.
Naladoval som do .300WM Berger VLD Moly 190grs. s Vo=930m/s. Momentalne maju na konte od cca. polky zimnej sezony jednu danielku (298m,cca. 35kg) a 17 diviakov 35-130kg. Okrem jednej svine zostali vsetky kusy na nastrele. Typicky strelny kanal pri zasahu na komoru vyzera takto - maly vstrel,vnutri velka devastacia organov,vystrel cca 3-4cm. Prekvapujuci je ten stop-efekt. Vsetky kusy obojstranny priestrel.
Nato,ze ta strela je absolutna klasika,ziadne bondovanie ani interlock,kupodivu spolahlivo prestreluje aj velke kusy.

Tie zle skusenosti ohladom Scenarov a Sierry hovoria,ze Scenar sa prilis rychlo pri zasahu kosti roztriesti a nema potom dostatocny ucinok na vnutorne organy. Sierra zase s oblubou prestreluje,mala ranivost.
Samozrejme to neplati generalne,ale obvykle sa to stava,zavisi od vahy strely a jej rychlosti.

Zmienenymi neduhmi Berger netrpi.Preco,o tom zatial nejdem polemizovat,ked pribudnu dalsie skusenosti budem mudrejsi,zatial to boli vsetko 100% zasahy.Ci ta danielka na 298m,ci prasiatko na 15m,alebo 115kg kanec na 60m,vsetky vykazovali velmi podobny strelny kanal,ktory ma najvacsi priemer zhruba v polovici,co ukazuje na neskorsie otvaranie strely. Tomu zodpovedaju aj vysledky testov na blokoch z balistickej zelatiny. Ked si prebehnes longrangehunting.com/forum, Berger VLD 210grs. je jednoznacne prva volba pri love na dlhe vzdialenosti. Treba ale povedat,ze sa v drvivej vacsine jedna o vykonne kalibre,v tridsiatkovych kalibroch od .300WM,rozne wildcaty a hlavne super-oblubeny a popularny .300Rem Ultra Mag.

Dalsia konkretna skusenost hovori,ze pri pouziti Sierry HPBT 168grs. v .308W sa jej bal.krivka takmer zhoduje s Nosler Ballistic SilverTip CT (combined technology,cierna moly strela so striebornym spicom),co je kvalitna lovecka strela. Mozem sa spytat na konkretnu laboraciu,od ktorej sa da odrazit a doladit to pre svoju flintu.

Netvrdim,ze Berger je naj strela akou som poloval,ale rozhodne by som ju bral ak chcem pouzivat takyto typ strely. Otazne je to v slabsich kal. ako je .308W,kvoli nizsej hmotnosti,nizsej rychlosti a kratsej strele. Pre .308W by som volil original lovecku strelu,napr. Nosler Accubond je super a ma celkom slusny bal.koeficient,prip. zmieneny Nosler Ball. Silvertip CT (nezamienat s Nosler Ballistic Tip).
friendly_khayyam

Príspevok od používateľa friendly_khayyam »

Ake mas skusenosti , alebo si nieco pocul o nabojoch Federal, .308 Win?
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5228
Registered for: 18 years 9 months

Príspevok od používateľa lovec »

Federal robi pre 308W 15 druhov roznych laboracii, ktory naboj konkretne myslis?
friendly_khayyam

Príspevok od používateľa friendly_khayyam »

Ja som mal na mysli normálne komplet náboje, nie iba strely. Je ich asi 6 druhov, podľa gramáže strely. Myslím reálnu vzdialenosť od 100 do 250, možno max. 300 metrov, podľa optiky. To čo som videl na videu Berger VLD uz podľa mňa nieje poľovačka. Ale to je iba môj skromný názor.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5228
Registered for: 18 years 9 months

Príspevok od používateľa lovec »

Ja som mal tiez na mysli kompletne naboje,Federal ma svojej stranke 15 druhov nabojov pre kaliber 308Winchester : Federal - klikni na toto, zvol kaliber 308W.
Ked chces naboj s dobrym pomerom cena/vykon,tak zvol radu Power-Shok, je v tom 9,7g alebo 11,7g Speer Hot-Cor, co je velmi slusna, klasicka poloplastova strela s bondovanym jadrom. Ked chces nieco lepsejsie, tak z rady Vital Shok, zo strelou bud Nosler Partition alebo Trophy Bonded Tip. Vyborny je aj Barnes TSX, davaju tam bud 9,7g alebo 10,9g. Vital Shok su pochopitelne drahsie. Ktorykolvek z uvedenych pri spravne umiestnenom zasahu nesklame. Aj tie lacnejsie Power Shok su velmi slusne naboje, gula drzi pokope, nerozbija a pekne to potom pada. Vdaka dobrej cene na to preslo vela polovnikov v okoli,ktori sa nevenuju prebijaniu, su proste spotrebitelia fabrickeho streliva......pochvaluju si.
Co sa tyka prezentacneho videa Berger - tvoj nazor ti neberiem, moj je taky, ze ak polovacku definuje vzdialenost,na ktoru sa ulovi zver, tak ja potom nie som polovnik. Dodnes mi nikto nedokazal vysvetlit aky je rozdiel medzi tym, ked niekto na 35 krokov streli na vnadisku diviacikovi do gebule a ked ja toho isteho diviacika ulovim ranou na komoru na nejaku inu,dlhsiu vzdialenost (cislo z brucha - 400 metrov.). Takisto mu vzdam hold, vlozim posledny hryz,na ranu zalomok,sebe pripichnem zalomok na klobuk a nasledne osetrim a spracujem. Kde je ten rozdiel??? Vo vybave? Ano,treba na nu peniaze. V schopnostiach??? Treba ich rozvijat a udrziavat treningom - ano,ten stoji peniaze. Je rozdiel teda v peniazoch,ktore moze polovnik investovat do svojich schopnosti a vybavy a toto nasledne zurocit pri love? Alebo je to este nejako inak? Niekto preferuje lov posliedkou a dokaze sa priblizit velmi blizko k zveri.....ja takuto moznost nemam a preto obcas musim vystrelit podstatne dalej,ako je zvykom v tychto koncinach. Neznamena to,ze ja budem odsudzovat iny sposob lovu (detinsky argument by bol - nevie strielat,tak sa k tej zveri musi doplazit. To neznie velmi dobre,vsak? Prevrateny variant, nevie sa priblizit k zveri, tak to striela na daleko. Tiez nic moc,nie?).
P.S. Vacsina mojich ulovkov je do 250-300 metrov.....
Sorry za OT,trosku som odbocil.
friendly_mirzakhani

Príspevok od používateľa friendly_mirzakhani »

Ja lovím s HPBT mám ich v 30-06 , 10,9 g. a som snimi spokojný,šetrné k zverine,nerozbíja , používam ich už dva roky max.spokojnosť
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Vyhody/nevyhody HPTB striel v oblasti terminalnej balistiky (popis a vysvetlivky radsej vynecham :lol: :

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5228
Registered for: 18 years 9 months

Príspevok od používateľa lovec »

vandave: Strela (HPBT je malo popisne....)? Mnozstvo ulovkov? Priemerna vzdialenost? Zasahove zony? Inak info s nulovou vypovednou hodnotou....

guns. - prvy obrazok, Cé je spravne - cize najcastejsie v praxi....overene.
friendly_jemison

Príspevok od používateľa friendly_jemison »

Pripájam sa. Cé na prvom obr. je správne aj podľa mňa, tak to skutočne vyzerá. U srnčej je výstrel na plocho, pri hrubšej napr. jelenej to už vyletuje z tela zadnou časťou, tak ako je to na obrázku. Ja používam len Lapua Scenar HPBT 12g 780m/s (308 WIN) twist 12. Prestrelí to aj dospelú jelenicu cez lopatky, samozrejme zver potom dobre farbí a odbieha max do 100 metrov po zásahu na komoru. Vačšinou ostáva v tele len minimum fragmentov zo strely.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

lovec: Mhm, 'C' je bohuzial najcastejsie, preto aj SMKcka nie su oficialne odporucane pre polovne ucely. Zalezi sice aj od rychlosti/vzdialenosti, ci najskor zasiahne/preleti cez kost alebo len cez makke tkanivo, atd. atd. atd., ale vo vseobecnosti na bezne polovne vzdialenosti SMK nie je zrovna idealna volba (ten Berger 210 co spominas alebo Amax 208 su neporovnatelne lepsie).


Gunslinger
inspiring_johnson

Príspevok od používateľa inspiring_johnson »

Ja na polovacku pouzivam v 308Win. seriove Winchester Balistic Silver Tip 168 grain a max. spokojnost , sice polujem s nymi len dva roky a zatial som vystrelil 11 kusov ale ani jednu zver som nemusel dohladavat a pritom som streilal raz na vzdialenost 350m na daniela a ostal na mieste.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5228
Registered for: 18 years 9 months

Príspevok od používateľa lovec »

Fajn, len Ballistic Tip je primarne lovecka strela. Tema je o sport. strelach typu HPBT vs. vyuzitie na love.
11 kusov je trosku mala referencna vzorka, najma ak ide o rozne druhy/velkost zveri a vzdialenosti.
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"