Zbrane v baroch, pohostinstvach a restauraciach?

vigorous_fermat

Zbrane v baroch, pohostinstvach a restauraciach?

Príspevok od používateľa vigorous_fermat »

Dobry Den...

Dufam ze som otazku zaradil do spravnej rubriky.
Moja otazka by bola : moze clovek ktory vlastni zbrojny preukaz skupiny A - ist so zbranou do baru, pohostinstva,restauracie pripadne by sa ocitol na diskoteke??? Uz dlhsiu dobu sa hadam o tomto s mojimi kamaratmi,jeden mtvrdi ze nie a druhy ze ano pod podmienkou ze zbran nebude nabita a zasobnik nebude zasunuty v zbrani...ak mozte poradte mi...

Za odpovede vopred Dakujem...
Používateľov profilový obrázok
BALISTIK
moderátor
Príspevky: 3294
Dátum registrácie: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa BALISTIK »

V podstate mozes preco nie :?: :roll: len nesmies chlastat alebo mat vypite,lebo mohol by si ohrozovat ludi.Dalej zbran musis mat skrytu,lebo pozornost roznych zivlov by sa mohla upriamit na teba,kde by bol predpoklad ze ti ju budu chciet zobrat :!: Ale na tuto temu ti asi najlepsie odpovie PANZER :wink:
Používateľov profilový obrázok
add
prispievateľ
Príspevky: 219
Dátum registrácie: 20 years 11 months

Príspevok od používateľa add »

Drzitel skupiny A ZP moze zbran nosit (t.j. mat v stave pripravenosti na strelbu) na celom uzemi SR - okrem miest na ktorych je to zakonom zakazane. Takze restauracie, bary, krcmy su z tohto pohladu v pohode - za predpokladu dodrzania ostatnych povinnosti - nebyt pod vplyvom alkoholu a inych navykovych latok
BALISTIK napísal:... lebo mohol by si ohrozovat ludi. ...
a najma ti zakon zakazuje akukolvek manipulaciu so zbranou ak nie si absolutne triezvy.

Takisto zbran musi byt skryta
BALISTIK napísal:... lebo pozornost roznych zivlov by sa mohla upriamit na teba ...
(Kua kde ten BALISTIK na tie formulacie chodi? :) ) Ale v zasade tiez preto lebo to zakon prikazuje.

Na druhej strane diskoteka by uz podla mna spadala do kategorie verejneho, sportoveho resp. kulturneho ( :?: ) podujatia, kde je nosenie zbrane zakazane.

Treba ale mysliet aj na to, ze aj ked v bare ti zakon nezakazuje mat zbran, majitel (resp. prevadzkovatel) moze rozhodnut o tom, ze v jeho podniku zbran mat nesmies a ak zisti ze ju mas tak ta moze poziadat aby si vypadol. Ma na to pravo, kedze sa jedna o sukromny pozemok - nezostava ti nic len posluchnut a nabuduce ju lepsie ukryt :-)
vigorous_fermat

Príspevok od používateľa vigorous_fermat »

Dakujem za odpovede :D
inspiring_margulis

Príspevok od používateľa inspiring_margulis »

Naša legislatíva to nijak neupravuje.
Je to vec usporiadateľa.
resp. /neviem či nebola novelizovaná/
zákon 315/1992 SNR o verejných telovýchovný a športových podujatiach.
§ 7
Povinnosti účastníkov podujatia

(2) Účastníci podujatia nesmú mať pri sebe zbraň
alebo čokoľvek, čím možno urobiť útok proti telu dôraznejším,
7) prípadne o by mohlo viesť k poškodeniu zdravia.
7) je odvolávka na: § 20 ods. 3 zákona SNR č. 204/1991 Zb.

(3) Zbraňou podľa odseku 1 sa rozumie strelná, bodná,
sečná, rezná zbraň a zbraň hromadnej účinnosti. Zbraňou
sa ďalej rozumie všetko, čím je možné urobiť útok proti
telu dôraznejším.12)

Podla tohto zákona strelnú zbraň na tieto športové podujatia zobrať nemôžem, aj keď ju mam na sk. A.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Dobre cituješ Attila. Vziať si ju tam = priestupok = pokuta a zbytočné naťahovačky.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Dátum registrácie: 16 years 11 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Zák. 315/1992 Zb. bol už zrušený a platil do 30.11.2008.

Platný zákon č. 479/2008 Z.z.o organizovaní verejných telovýchovných podujatí, športových podujatí a turistických podujatí v § 1 definuje podujatie:
(1) Verejnými telovýchovnými podujatiami, športovými podujatiami a turistickými podujatiami (ďalej len "podujatie") sa podľa tohto zákona rozumejú telovýchovné, športové a turistické súťaže, stretnutia, turnaje, preteky a iné podujatia spojené s pohybovo-rekreačnou aktivitou fyzických osôb v oblasti telesnej kultúry1) prístupné verejnosti.

(2) Turistickými podujatiami sa na účely tohto zákona rozumejú podujatia nad 500 účastníkov, ak sa organizujú na vyznačených turistických chodníkoch a iných na turistiku určených, verejnosti prístupných priestranstvách a ak ide o celodenné alebo viacdenné putovanie cez územie obce alebo cez územie viacerých obcí.
V § 7 je presne definovaný zákaz mať pri týchto podujatiach pri sebe strelnú zbraň
(2) Účastníkovi podujatia sa zakazuje

a) vnášať na podujatie strelnú zbraň, 10) pyrotechnický výrobok alebo inú vec, ktorou možno urobiť útok proti telu dôraznejším,

10) Zákon č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Porušenie zákazu je v zmysle § 13 cit. zákona priestupkom, pričom:
(1)Za priestupok ... možno uložiť pokutu do 10 000 Sk
(6) Obec doručí právoplatné rozhodnutie o uložení sankcie a obmedzujúceho opatrenia Policajnému zboru

Právnu úpravu týkajúcu sa kultúrnych podujatí som zatiaľ nenašiel, možno keď bude viac času.
inspiring_agnesi

Príspevok od používateľa inspiring_agnesi »

To Panzer: "(2) Účastníkovi podujatia sa zakazuje". Je to len pre účastníkov, alebo aj divákov? Lebo je to diskutabilné
inspiring_wilson

Príspevok od používateľa inspiring_wilson »

.... zúčastníš sa fyzicky......prítomnosť=účasť...je jedno či súťažíš, alebo si inak aktívny, alebo len pozeráš...alebo ?
Naposledy upravil/-a inspiring_wilson v 08 Dec 2009, 19:17, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Black Powder
moderátor
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 17 years 5 months

Príspevok od používateľa Black Powder »

Panzer
... takze podla toho zakona co citujes, sa na uzemi SR nemozu poriadat ziadne strelecke sutaze, ak to beriem doslovne...
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

BP, netreba hľadať problémy tam, kde nie sú, lebo zákon (190/2003) na jednom mieste hovorí o nosení zbrane (aj o obmedzeniach), na inom o vykonávaní cvičnej a športovej streľby. Ale tvoja úvaha má podľa mňa logiku v tom, že ak na streleckú súťaž neprídeš ako súťažiaci, teoreticky by si nemal mať pri sebe zbraň, lebo sa zúčasťňuješ športového podujatia ako divák (analógia povedzme s basketbalovým zápasom) hoc si zároveň na mieste, ktoré je primárne urečené na to, aby sa naň so zbraňou nielen chodilo, ale aj manipulovalo a vykonávala sa tam streľba. Sranda, nie?
:roll:
Používateľov profilový obrázok
Black Powder
moderátor
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 17 years 5 months

Príspevok od používateľa Black Powder »

No, ono si vyklad moze spravit kazdy podla seba a to je zneuzitelne. Ziaden zakon nieje dokonaly a nemysli sa na detaily.
Napr. preco by som so sebou nemohol mat zbran, ked pridem na sutaz a srovna niesom v ten den sutaziaci? Ak by som bral hore citovane doslovne, tak sa jedna o vsetky sutaze, nieje to blizsie definovane a z toho su vsak poctom ucastnikov nad 500 vynate len turisticke podujatia, kde je to tiez diskutabilne.
Modelova situacia:
drzitel Acka pojde ako sukronma osoba na horsky vystup na Rysy, zbran ma so sebou, lebo moze napr. na obranu pred napadnutim divou zverou /medved?/. Na vrchole sa vsak dostane do skupiny ludi, ucastnikov hromadnej akcie podobneho vystupu. Ak by sa nieco stalo, alebo by bolo osadenstvo kontrolovane, ci nema pri sebe strelnu a inu zbran /nozik, palicu a pod./, ako bude dokazovat, ze nieje ucastnikom tejto hromadnej akcie? V konecnom dosledku je v tejto skupine ludi. A daslia vec, to nemoze mat ucastnik pod. akcie pri sebe lovecky noz ako doplnok k vybave, napr. na krajanie potravin a pod.
Je to cele na hlavu.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

BP, výklad by som radšej nechal na školené hlavy, ktoré vedia ako zákon vykladať a neskomoliť ho pritom s vlastnou fantáziou.
:wink:
Tvoj príklad je pritiahnutý za vlasy, lebo 9 z 10 ľudí chápe, že obmedzenia podľa tohto zákona sa vzťahujú napríklad na futbalové alebo hokejové zápasy, na masovky (aj keď seriózna masovka pri srandovnej návštevnosti na našich štadiónoch asi nehrozí) a nie na vysokohorskú turistiku. Iste, mohli by sme sa hrať, že zákon to takto nerozlišuje, ale s pravdepodobnosťou rovnajúcou sa istote vieme, že úmyslom zákonodarcu celkom iste nebolo, aby ti na hromadný výšľap na Rysy zakázal vziať si nožík.
:idea:
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1445
Dátum registrácie: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa Kapo »

Vela zákonov sa našťastie realizuje až keď je prúser, aby sa vedel nájsť vinník. Zákon nemá vždy trestať jeho nedodržanie, ale hlavne následky za jeho nedodržanie.
Príklad: ...chodec /cyklista/ idúci po ceste by nemal byť pod vplyvom alkoholu, ako každý účastník cestnej premávky. Nik mu ale nedá fúkať a nik ho nebude pokutovať. Ale ak sa vám takéhoto podarí zraziť, tak bude z velkou pravdepodobnosťou vinník opitý chodec-cyklista.
lenochod
prispievateľ
Príspevky: 321
Dátum registrácie: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa lenochod »

Horsie je, ze toho vodica budu poriadne popotahovat aj ked zramuje nasosaneho chodca. Nieco podobne, ako pri NO so zbranou.

Do krcmy samozrejme nosim, len potom z tej kofoly nehorazne chcijem. Tak isto ako do banky a do roboty. Pokial mi to nezakazuje zakon a nie som nacicany, nevidim dovod, preco by som to mal riesit
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"