Skúška odbornej spôsobilosti a Otázka B.4. - 20:

Používateľov profilový obrázok
lubor
prispievateľ
Príspevky: 204
Registered for: 14 years 9 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lubor »

Trochu z mojich skusenosti zo skusky (nemusi platit vsade) policajti nie su zvedavy na presne nabiflovane znenia paragrafov ale odpoved vlastnymi slovami a pochopenim celej vyhlasky.
Podla mna ak ma zbran neisteho povodu (uvazujem s chybou v zapise do preukazu zbrane co sa stalo aj mne ale sa to hned napravilo) je to podozrive a komu podozrivemu nechaju zbran nez sa to presetri?
Jurci
občasný prispievateľ
Príspevky: 48
Registered for: 11 years 6 months

Príspevok od používateľa Jurci »

elado napísal: Ale trošku tu meditujeme o tom ako by sa asi zachovali v reále, ale Jurci očakáva nejakú dvojvetovú odpoveď, ktorú použije na skúške.
Takže za seba osobne si myslím, že by som sa nebál použiť odpoveď s odvolaním sa na 53-ku, kľudne tak ako je v knihe.
ďakujem za názor, a máš pravdu otázka je čo je policajt oprávnený urobiť, nie čo by asi urobil ten ktorý policajt. Keby boli otázky stavané tak, na každú by bolo 20 odpovedí...

Má ešte niekto nato názor? sú oprávnení alebo niesú a prečo ?
Jurci
občasný prispievateľ
Príspevky: 48
Registered for: 11 years 6 months

Príspevok od používateľa Jurci »

lubor napísal:...uvazujem s chybou v zapise do preukazu zbrane ...
- v tom príklade z knihy nesedí aj značka zbrane, tak by som skôr vychádzal z toho, že sa pomýlil a zobral nesprávny preukaz zbrane ak má viac brokovníc, alebo ho k tejto konkrétnej nemá vôbec a má ju "načierno".
Jurci
občasný prispievateľ
Príspevky: 48
Registered for: 11 years 6 months

Príspevok od používateľa Jurci »

Pýtal som sa na to na polícií a tvrdili, že správna odpoveď je: Áno, môže odobrať obidve. v zmysle §53
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa peterson »

ešte by som upriamil pozornosť diskutérov na dve veci.

Treba rozlišovať odňatie zbrane, ktoré vykonáva správny orgán Oddelení zbraní podľa zákona o Zbraniach a oprávnenie zaistiť vec podľa § 21 zákona o PZ(každý policajt)

Pokiaľ ste tu načrtli situáciu, že si držiteľ zabudol preukaz zbrane a počas jazdy autom ho kontroluje hliadka PZ- nastáva postup podľa §21 ods.1 zák o PZ -ak nemožno vylustrovať alebo inak spoľahlivo preveriť legálnu držbu zbrane. Každý operačný dôstojník nemá heslo do Evidencie zbraní a pokiaľ sa situácia odohrá napr.v piatok večer(a slúži takýto operačný)- hliadka nemá ako na mieste preveriť vlastníctvo. Vec sa rieši na OO PZ - majiteľ k veci podá vysvetlenie a je možné poskytnúť súčinnosť napr. tým, že majiteľ zavolá domov manželke, aby doniesla preukaz zbrane na OO PZ. Tým pádom je len zdokumentovaný priestupok na úseku zbraní a streliva- zbraň policajti vrátia záznamom v zmysle §21 ods. 3 z.o PZ a pošlú prípis na Oddelenie zbraní.
Život beží ďalej. Samozrejme, napadajú ma ešte nejaké varianty aké môžu nastať- nakoľko ja som načrtol variant, ako by som to riešil ja. Môže ešte nastať bežný postup, že na OO PZ budú mať na saláme a po zaistení zbrane a vypočutí majiteľa ho vykopnú z OO PZ a urobia z toho spis, pričom to celé zašlú na Oddelenie zbraní-nech rozhodnú.
Je to o prístupe a znalosti zákonných postupov.
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa agger »

Peterson z toho my vyskocila jedna otazka. Ked nie kazdy opreacny ma pristup do evidencie ako to je so zbrojakom? Hypoteticky: Ked ma zastavia so zelezom, budem bez akychkolvek papierov a budu ma lustrovat len podla mnou udaneho mena. Moze sa stat ze neuvidia ze mam zbrojak a implicitne budu predpokaldat ze som nedovolene ozbrojeny a skoncim v CPZ?

(sorry za OT)
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa peterson »

predpokladám, že k zadržaniu nedá prokurátor súhlas. Ale na OO PZ si môžeš posedieť, kým sa to vyjasní. :D
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa peterson »

zase vidno na znení obidvoch zákonov, že legislatívci, ale i poslanci sú slepí blbci.

Tak zákon o ZaS pozná "predbežné zaistenie" , ktoré bolo dosť dávno vypustené zo zákona o PZ, kde figuruje iba "zaistenie veci"

Oprávnenie predbežne zaistiť zbraň (podľa §53) by malo predovšetkým slúžiť pri administratívnych procesoch na Odd.zbraní. Hliadky PZ na ulici budú určite využívať oprávnenia podľa zákona o PZ, nakoľko znenie §21 je komplexnejšie.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa peterson »

veru, otázka znela:
"Príslušníci PZ kontrolovali poľovníka idúceho na polovačku s brokovnicou. Pri kontrole zistili, že poľovník má pri sebe aj nabitú pištoľ, ktorú je oprávnený nosiť na základe zbrojného preukazu. Značka a výrobné čislo brokovnice, ktorú poľovník mal pri sebe, nesúhlasí s údajmi v zbrojnom preukaze. Sú policajti oprávnení odňať poľovníkovi obidve zbrane alebo len jednu z nich? prečo? "
-------------------------------------------------------------------------------------

Moja odpoveď:
Policajti sú oprávnení odńať len tú zbraň, u ktorej je podozrenie z porušenia zákona o ZaS. Skutočnosť, že má pri sebe aj inú nabitú zbraň- len zavádza skúšaného a nemá nič spoločné s právnym problémom, ktorého sa týka merito otázky. Poukazujem na slovíčko "odňať". Nakoľko tam nefiguruje slovo zaistiť- bavíme sa len o brokovnici a ustanoveniach zákona o ZaS.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa peterson »

:D elado, si ma trošku pobavil.

Už sa netráp vlastnou tvorbou v súvislosti s výkladom policajných oprávnení :wink:
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa peterson »

v tejto téme sa už vyjadril ako prokurátor, tak i policajt. (myslím, že dostatočne)
Napísať odpoveď

Návrat na "Zbrojný preukaz"