Kartička zbrane na skupinu A,F súčasne

friendly_varahamihira

Kartička zbrane na skupinu A,F súčasne

Príspevok od používateľa friendly_varahamihira »

Zdravím,

len tak pre zaujímavosť, je možné mať v kartičke od zbrane uvedenú skupinu A a súčasne skupinu F a nosiť zbraň v stave umožňujúcom okamžité použitie?

Keďže v zákone je uvedené následovné:

§ 27, odst.1, písm.a:
Držiteľ skupiny A a skupiny B zbrojného preukazu je oprávnený nadobudnúť na základe nákupného povolenia do vlastníctva a držať zbraň kategórie B uvedenú v § 5 ods. 1 písm. a), b) alebo c); držiteľ skupiny A zbrojného preukazu je oprávnený aj na nosenie tejto zbrane v stave, pri ktorom je strelivo v hlavni, v nábojovej komore hlavne, v nábojovej komore valca revolvera, v nábojovej schránke zbrane alebo v zásobníku zbrane, ak je zásobník v zbrani (ďalej len "stav umožňujúci okamžité použitie"), ak osobitný predpis neustanovuje inak, 24)

§ 28, odst.4, písm.c:
Držiteľ zbrojného preukazu nesmie mať zbraň určenú na zberateľské účely v stave umožňujúcom okamžité použitie tejto zbrane.

V uvedenom prípade vylučuje jedno druhé.

Čo si o tom myslíte?
Používateľov profilový obrázok
necrono
prispievateľ
Príspevky: 221
Dátum registrácie: 13 years 3 months

Príspevok od používateľa necrono »

na preukaze zbrane mas jasne urcene na aku skupinu zp je dana zbran zapisana....tzn bud A alebo F obe ti podla mna nezapisu...
friendly_varahamihira

Príspevok od používateľa friendly_varahamihira »

..ale zapíšu, by si sa čudoval :)
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa peterson »

trochu nesprávne chápeš príslušné ustanovenia.

Zbraň, ktorá je evidovaná na F- nemôže byť nosená podľa podmienok sk.A. Ak má zberatelská zbraň platnú tlakovku- na strelnici z nej ale môžeš vystreliť
Rovnako zbraň kateg.A evidovaná na zberatelstvo(na výnimku), ktorá má platnú tlakovku- môžeš z nej vystreliť na strelnici.

zaevidovanie takej zbrane na nosenie je rovnaká anomália- ako zaevidovanie samopalu na nosenie
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3702
Dátum registrácie: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa Mesi »

§27 ods. 1 pism a) ....ak osobitný predpis neustanovuje inak

Neviem sice aky je presny pravny vyklad 'osobitny predpis', ale ja by som to chapal aj dany §28 ods. 4 pism c).

Aj keby ti takuto vec zapisali, tak by ma zaujimalo, aku vyhodu by toto malo mat.
friendly_varahamihira

Príspevok od používateľa friendly_varahamihira »

Mesi napísal:§27 ods. 1 pism a) ....ak osobitný predpis neustanovuje inak
Neviem sice aky je presny pravny vyklad 'osobitny predpis', ale ja by som to chapal aj dany §28 ods. 4 pism c).
Tiež ma to napadlo, ale potom by bolo asi uvedené ak zákon, namiesto osobitný predpis neustanovuje inak.
Používateľov profilový obrázok
pif paf
častý prispievateľ
Príspevky: 717
Dátum registrácie: 13 years 3 months

Príspevok od používateľa pif paf »

ak osobitný predpis neustanovuje inak, 24)
Tá 24ka je tam na to aby si čitateľ zákona našiel vo vysvetlivkách na čo odkazuje:
24)Napríklad zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 164/1996 Z. z. o dráhach a o zmene zákona č.
455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov, zákon Národnej
rady Slovenskej republiky č. 168/1996 Z. z. o cestnej doprave v znení neskorších predpisov, zákon č.
143/1998 Z. z. o civilnom letectve (letecký zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona
č. 37/2002 Z. z., zákon č. 338/2000 Z. z. o vnútrozemskej plavbe a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Nie je možné mať na preukaze zbrane súčasne skupinu A aj F. Ak áno, tak ide len o nekompetenciu konkrétneho príslušníka na príslušnom oddelení.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3702
Dátum registrácie: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa Mesi »

ano a je tam aj to slovo 'Napriklad'
friendly_varahamihira

Príspevok od používateľa friendly_varahamihira »

Mesi napísal:ano a je tam aj to slovo 'Napriklad'
Ale v tomto prípade neide o "tento zákon", ale o "osobitný predpis", resp. osobitné predpisy, zákony.

Konkrétne napríklad aj v tomto zákone190/2003, §43, odst. 1) je to jasne uvedené a rozlíšené: ... ak tento zákon alebo osobitný predpis neustanovuje inak ...

Čiže tento zákon, tento predpis nie je osobitný predpis, osobitý zákon, resp. zákony.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zbrojný preukaz"