"SHOW CLEAR" - diskusia k pravidlám IPSC

inspiring_wu

Príspevok od používateľa inspiring_wu »

Rastík, strelec nesmie dostrieľať pretek po DQ ani bez hodnotenia alebo akokoľvek. Ten Range Master, ktorý to dovolí, vážne porušuje pravidlá. Ja sa riadim jedným:
ak si si nedal pozor na bezpečnosť vtedy, keď Ti o niečo išlo, ako sa môžem spoľahnúť, že neurobíš ešte väčší kiks vtedy, keď už Ti o nič nejde? Ako mi raz povedal jeden múdry RM (bez irónie) : DQ má byť pre strelca TREST, aby si zapamätal, že si má dávať pozor. To, že mu umožním dostrieľať dotyčný už po 10tich minútach nebude považovať za trest.

Rozhodca NEMUSÍ kontrolovať prázdnu komoru, ale SMIE tak urobiť! dôvody vysvetlil In - FinitY, btw. človek s kvalifikáciou RM. Jeho poznámka o tom, že v prípade náhodného výstrelu nemôže dostať DQ rozhodca, aby mal kto pískať bola ZJAVNE nepochopená. Nie je to preto, že by snáď rozhodcom boli tolerované kiksy iba preto, že ich je málo, je to preto, že rozhodca za bezpečné vybitie zbrane strelca nezodpovedá, za to je zodpovedný strelec. Kto to nepochopil, nech si ešte raz prečíta pôvodný príspevok a predtým, ako zareaguje, nech si poriadne uvedomí, o čom sa tam točí.

Nie je žiadny rozdiel medzi mierením na ľudí a náhoďákom pri tasení!!!! za obidva máš DQ bez debaty a nemienim riešiť, čo z týchto dvoch prípadov je "bezpečnejšie".

Dušo, to, že Ty nesúhlasíš s mojim prístupom ku kontrole je v poriadku, je to Tvoje právo, akurát, že mi je to úplne jedno. Ak sa strelec na preteku nenaučí bezpečne vybiť zbraň, ako si môžeš byť istý, že raz niekomu na tréningu neprestrelí chrbát alebo čokoľvek iné? Strelec je zodpovedný za manipuláciu zo zbraňou a ak nevie zbraň vybiť, nemá na preteku čo robiť!
Za čo by mal byť rozhodca na veľkých (alebo akýchkoľvek) pretekoch suspendovaný? zase reakcia na príspevok, ktorý asi iba preletím očami a hneď reagujem. ako si teda predstavuješ to suspendovanie? Vyjde rana istoty, rozhodca dá pretekárovi DQ, RM dá DQ rozhodcovi, potom sa všetci svorne chytia za plecia a idú do bufetu? Ak by si chodil na "veľké preteky" tak by si videl, že sa rozhodcovia pýtajú, či sa v squade nachádza aj strelec začiatočník a či potrebuje pomoc, potom k tomu strelcovi majú aj iný prístup. Ak raz vyrazíš z Oravskej Ligy (kde je mimochodom variabilita pravidiel neuveriteľná) na "veľký pretek", presvedčíš sa, že práca rozhodcu je o inom ako o tom, ako vymýšľať PROC-ky za absurdnosti, ktoré ma práve napadnú.

P.S: na OL som nikdy nebol, priznávam, všetky poznatky, ktoré o nej mám mám od ľudí, ktorí sa tiež okolo pretekov točia roky a výroky typu "máš strieľať gongy na stred" a udelenie PROC zato, že odrazená strela zvalila ďalší terč... neviem, či sa mám smiať, či plakať. Ak chceš hovoriť o dodržiavaní pravidiel a pod. tak ich najskôr začni dodržiavať na vlastných pretekoch.
DUSO
častý prispievateľ
Príspevky: 1522
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa DUSO »

Ale Marek, kde som ja pisal o suspendovani rozhodcov ? Ja som si tvoje prispevky precital poriadne aj som sa nad nimi zamyslel. Na rozdiel od Teba.

Ja tvrdim, ze nekontrolovanim komory rozhodcom sa vedome zbavuteje zodpovednosti za bezpecnost. To je pre mna nepripustne. Na mojich sutaziach tuto kontrolu rozhodcovia su a budu povinny robit.

A k tomu Tvojmu hodnoteniu nasej prace okolo Oravskej ligy IPSC. Je to tak ako pises. Nebol si ani na jednom kole tak si myslim, ze hodnotenie by malo byt na inych ludoch. Myslim, ze kazdorocne stupanie poctu ucastnikov hovori o tom, ze to robime dobre. Aj napriek tym obcasnym chybickam, ktore sa urcite daju najst na kazdej sutazi. Nie len na nasich.

No a este moja pozmanka k jadru problemu. Verim, ze kazdy zodpovedny rozhodca IPSC kontroluje a vzdy bude kontrolovat prazdnu komoru po vybiti zbrane aj ked by mu pravidla umoznovali zbavit sa tejto zodpovednosti.
Používateľov profilový obrázok
In - FinitY
prispievateľ
Príspevky: 327
Registered for: 15 years 2 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa In - FinitY »

Ano Marek nebolo to pochopené s tými RO a udelovením DQ pre nich :-)
Už som si odvikol písať na fórum.

Ako mi raz so SRANDY povedal jedem RM. Chrono na RO? čo ti šibe? Neprejde nám náhodov nejaký RO a kto nám bude pískať?
EŠTE RAZ - To bol fór od RM, nakoniec sme išli na chrono všetci RO.


Dušo. To že ako RO neskontrolujem komoru pri vybijaní strelca to nie je zbavovanie sa zodpovednosti. Ale nechať strelca odísť s parkúru bez rany istoty (nie že strelec spustí kladivo rukov) to už je zbavovanie sa zodpovednosti. IPSC pravidlá sa tvoria od roku 1976 (neviem presne) a ja si myslím že sú tam zapracované skúsenosti 100viek RO, RM .....
A ak mi aj niečo v pravidlách nevyhovuje tak si to ja ako organizátor pretekov nebudem svojvolne meniť alebo dopĺňať. Pokial mám v propozíciach napísané "Podľa pravidiel IPSC" tak podľa nich pôjdem.

Jednoducho sa tu naťahujeme nekonštruktívnym smerom. Pokila RO kontroluje komoru je to OK, pokial nie nič neporušil.
Pokial pretekárovi zbraň pri vybíjaní vystreli je to DQ.
HOWG!!!
inspiring_wu

Príspevok od používateľa inspiring_wu »

DUSO napísal:To ze niekto nesuspendoval rozhodcu na velkych pretekoch este neznamena, ze je vsetko v poriadku.
tu si sa k tomu myslím vyjadril jasne...

nezbavujeme sa žiadnej zodpovednosti, zodpovedný má byť strelec, ako inak Ti to mám napísať?

Nechápeš, že taký človek môže mimo súťaže spôsobiť oveľa väčšie nešťastie ako náhodný výstrel niekde do valu, keď nad ním nebude stáť rozhodca a on nemá vypracovaný návyk poriadne si skontrolovať vybitú zbraň?
DUSO napísal: Verim, ze kazdy zodpovedny rozhodca IPSC kontroluje a vzdy bude kontrolovat prazdnu komoru po vybiti zbrane aj ked by mu pravidla umoznovali zbavit sa tejto zodpovednosti.
tak tomu never, lebo platí to, čo som napísal vyššie.

Príspevky, ku ktorým píšem komentáre si poriadne prečítam a je "pozoruhodné" že mi tu moje názory nevyvracia žiaden skúsenejší rozhodca ako som ja (skôr naopak).

Zapamätaj si jednu vec - a to platí všeobecne nielen o pravidlách, ale aj o zákonoch, vyhláškach a pod. - jedna vec je to, čo je napísané (obyčajne skrátené verzie, prípadne všeobecné termíny) a druhá vec je oficiálny výklad (pravidiel, zákona atd...) Takže vždy treba rozmýšľať v súvislostiach a nie iba "ale tam je napísané..."

Rozhodca je na preteku nato, aby súťažiaceho previedol situáciou bezpečne, plynule, v súlade s pravidlami a spravodlivo jeho výkon ohodnotil! Nie nato, aby ho "držal za ručičku" aby nebodaj niečo neporušil. Za to je zodpovedný len a len strelec.
DUSO
častý prispievateľ
Príspevky: 1522
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa DUSO »

Co k tomu viac povedat ? Snad iba to, ze je to na kazdom rozhodcovi ako sa v tomto pripade zachova. U nas to rozhodcovia budu kontrolovat.

Marek tou mojou vetou, ktoru citujes, som nechcel povedat, ze ma niekto suspendovat rozhodcov. Reagoval som na toto:
bbpd napísal:
Ak by MUSEL, dokonca s troma výkričníkmi, tak mi vysvetli, ako je možné, že nikto nesuspendoval rozhodcov na všetkých veľkých pretekoch, ktoré si môžeš nájsť na youtube, kde (až na starých dedkov, ktorí sú na to zvyknutí) nikto z rozhodcov nehľadí do komory.
Chcel som povedat, ze ked rozhodcu nesuspenduju, to este nie je znamka, ze rozhoduje spravne. Moze za tym byt aj to co tu uz bolo napisane. Nedostatok kvalitnych rozhodcov.

A k tym starym dedkom. Never tomu, ze tu kontrolu robia zo zvyku. Vacsina z nich si toho pri strelectve uz odskakala vela a ked to robia tak vedia preco.
inspiring_wu

Príspevok od používateľa inspiring_wu »

veď to je to, že Ty len píšeš, že to nie je známka toho, že rozhoduje správne a potom, že za tým môže byť nedostatok kvalitných rozhodcov. To majú nedostatok kvalitných rozhodcov aj všade vo svete?
Pripadá mi to tak, že moje argumenty nevyvraciaš, ale aj tak si budeš trvať na svojom. Ok, je to Tvoje právo, ale pozor na to, čo píšeš na fórum, lebo to tu čítajú aj ľudia, ktorí sa chcú učiť nové veci, nie len lipnúť na starých.

Posledný krát sa tu vyjadrím - to, že rozhodcovia štandardne nehľadia do prázdnej komory má naučiť strelca, že to ON je povinný dostať zbraň do takej kondície, akú mu predpisujú pravidlá (prázdna komora, kladivo spustené potiahnutím spúšte - bezpečným smerom, zapúzdrenie )
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

bbpd napísal: Rozhodca je na preteku nato, aby súťažiaceho previedol situáciou bezpečne, plynule ...
bbpd ty si neuveritelny, citujem ti tu postupy z IPSC.org kde je jasne napisany postup rozhodcu s kontrolou nabojovej komory a ty to prekrutis ze to vlastne netreba, ze to je len taka samolubost. To uz ako na ipsc.org su padnuti na hlavu a bbpd na SK vie co maju vlastne robit.

Ty si na sutazi aj ako prevecia t.j. tvojou ulohou nie je nechat vystrelit strelca ranu istoty ale tomu aj zabranit tym, ze ho slovne zastavis ked vidis naboj v jeho zbrani pred nabojovou komorou alebo v nej.

Neviem ci su tu vsetci s tebou taki kamarati ale je obdivhodne ako jasny opis pocinania rozhodcu je zrazu nepodstatny a vysvetlovany uplne inak :shock: .
inspiring_wu

Príspevok od používateľa inspiring_wu »

Väčščina ľudí, ktorí sú tu, sú moji priatelia, lebo vedia, že nie som krivák, či už ľudsky, alebo ako rozhodca. ostatné máš v PM
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4237
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Marek u nas v Cachticiach si po DQ povzbudzoval, alebo si dostrielal?[/code]
inspiring_wu

Príspevok od používateľa inspiring_wu »

Dostrieľal a doteraz mi je to ľúto, ver či never. V KN som mal tento rok nanič náboje, sám som sa zbalil (bol som aj RO) aby som niekomu nespôsobil zranenie či škodu. Mojimi poznatkami sa zmenilo aj moje správanie sa na preteku. a Ty vieš, že neklamem, poznáš ma dobre...
Používateľov profilový obrázok
In - FinitY
prispievateľ
Príspevky: 327
Registered for: 15 years 2 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa In - FinitY »

BKSL, kolko
máš za sebov odrozhodovaných pretekov levelIII? Povedz mi prosím ťa že aspoň 7 do roka, a potom sa môžeme rozprávať na tomto fóre seriozne.
Tak ako som napísal v mojom prvom príspevku. Máme vela ščítaných RO (dokonca ani nie RO, pretože týto "RO" nemajú ani základné školenie a ani certifikát regionálnej IPSC) ale po prečítaní pravidiel si myslia že vedia všetko. Výkonnosť RO nie je len v ščítanosti pravidiel.To že mi rozhodca povie naspameť nejaký odsek ma nezaujíma, pokial s ním nevie aj prakticky narábať. Ja pravidlá naspamäť neviem, ale viem s nimi pracovať, a podľa mňa je toto dôležité.

bbpd je nový RO, ale vždy odvedie dobrú prácu.
Podľa nicov Vás nepoznám, ani BKSL ani DUSA ale pripadáte mi ako velmi skúsený RO, ktorý si to odreli na velkých pretekoch a nie na klubovkách o 30 strelcoch.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

To znamena ze ked ma sudca 30 rokov praxe za sebou, tak si uz moze vykladat zakony po svojom ako mu to vyhobvuje. I ked na SK to mozno aj plati :lol: .
Používateľov profilový obrázok
In - FinitY
prispievateľ
Príspevky: 327
Registered for: 15 years 2 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa In - FinitY »

BKSL keby si chodil na preteky IPSC aj vonku, tak by si prišiel na to že skúsenosti sú taká zaujímavá vlastnosť, a nielen pri rozhodovaní IPSC.
BKSL, akú máš kvalifikáciu RO? Aby som vedel na akej úrovni sa stebou dá odborne baviť, pretože pokial niekto chce rýpať tak to na takomto fóre zvladne ľavou zadnou.
Zbytočne tu neodborne motáte hlavy strelcom, potom mi nejaký strelec príde na pretek s tým že on to čítal na fóre a že je to tak. Nechajte odborné témy pre skúsenejších. Za pochopenie ďakujem.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

In - FinitY napísal:potom mi nejaký strelec príde na pretek s tým že on to čítal na fóre a že je to tak.
OT:
Tomu hovorim naberanie sily myslienky a je uplne jedno ci je to pravda alebo nie :lol: .
Používateľov profilový obrázok
limo222
častý prispievateľ
Príspevky: 579
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa limo222 »

Podla mna su pravidla jedna vec, clovek ktory nevie spravne zaobchadzat so zbranou vec druha a je jedno ci je na sutazi alebo doma, kazdy je zodpovedny za bezpecnu manipulaciu sam,inak nema mat zbran!
Zamknuté

Návrat na "Súťaže"