"SHOW CLEAR" - diskusia k pravidlám IPSC

niko
častý prispievateľ
Príspevky: 2741
Registered for: 14 years

"SHOW CLEAR" - diskusia k pravidlám IPSC

Príspevok od používateľa niko »

edit Panzer: vyčlenené z témy ARES pohár 2011


Ten hned prvy strelec. To, ze zapuzdril bez toho aby rozhodca videl "prazdnu", nebolo to na DQ? Resp minimalne na napomenutie ?
inspiring_wu

Príspevok od používateľa inspiring_wu »

rozhodca nemusí vidieť prázdnu komoru, povel "SHOW CLEAR" znamená, že STRELEC je povinný presvedčiť sa, že je komora prázdna, následný povel preto znie "IF CLEAR, HAMMER DOWN, HOLSTER". rozhodca teda hovorí, že AK JE PRÁZDNA... teda ak vyjde rana, strelec dostane DQ, lebo nesplnil povel o kontrole a následnom spustení. Určite by som toho strelca ale upozornil, lebo aj keď zbraň vybil relatívne bezpečne (komoru nekontroloval), tak takúto manipuláciu musí robiť iba na pokyn rozhodcu.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

http://www.youtube.com/watch?v=08ZyR-Ru7ho

Strelec bol nepriamo upozorneny, pocuvajte co hovori rozhodca ked ide strelec k tercom.

EDIT: Doplnene video aby sme vedeli o co v danej teme po jej samostatnom vytvoreni ide.
Naposledy upravil/-a inspiring_kepler v 09 Sep 2011, 16:00, upravené celkom 1 krát.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

bbpd napísal:rozhodca nemusí vidieť prázdnu komoru ...
Musí !!!

Zdroj:
http://www.ipsc.org/ipsc/handgun.php

“If You are Finished, Unload and Show Clear”
.

Pistol
.
.
.
.

•Hold the slide open until Range Officer inspects the firearm by locking slide back.
.
.
.
The shooter then stands for inspection ....
.
... and chamber exposed to view for Range Officer inspection.
.
.
.
.
"If Clear, Hammer Down, Holster"
.
This is the command after the Range Officer inspects the firearm making sure that there is no magazine in the magazine well and no cartridge in the chamber.
inspiring_wu

Príspevok od používateľa inspiring_wu »

jáááj zase si múdry....
takýchto nedostatkov je v pravidlách popísaných... napr.
povel Hammer down - je presne vysvetlené, ako musí kladivo spadnúť na "prázdnu komoru", aby bolo jasné, že zbraň nie je nabitá... a čo glocky? čo keď nemajú kladivo? a čo revolver? to má strelec zaklopiť valec a 6-8 krát naprázdno cvakať?
alebo - v pravidlách je písané, že ak sa strelec pohybuje po strelnici s nabitou zbraňou, bude mu pri prvom takom prípade udelené upozornenie, pri ďalšom DQ. o pár kapitol ďalej sa už ale píše, že ak strelec nabije svoju zbraň inde ako na povel rozhodcu, je to rovno DQ...

Ak by MUSEL, dokonca s troma výkričníkmi, tak mi vysvetli, ako je možné, že nikto nesuspendoval rozhodcov na všetkých veľkých pretekoch, ktoré si môžeš nájsť na youtube, kde (až na starých dedkov, ktorí sú na to zvyknutí) nikto z rozhodcov nehľadí do komory.

Keď sme sa o tomto bavili pri rozhodcovských skúškach, tak nám školiteľ po pravde povedal - ak by rozhodca musel hľadieť do komory, tak by videl, že je zbraň nabitá, potom ak by pri spustení kladiva vyšla rana, kto by dostal DQ: strelec či rozhodca? obaja či žiaden?

BKSL - nechaj takéto odpovede na tých, ktorí o tom niečo vedia aj z praxe a nie len čo si prečítajú na nete...
DUSO
častý prispievateľ
Príspevky: 1522
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa DUSO »

No bbpd, nesuhlasim s tvojim pristupom ku kontrole prazdnej kontroly rozhodcom a z praxe viem, ze je v pohode mozne a podla mna nevyhnutne aby rozhodca kontroloval prazdnu komoru. Asi sa tato kontrola berie len tak ledabolo na sutaziach, kde sa zucastnuju len skuseny strelci. Az vam tam pride niekto co je vyklepany uz len z toho, ze tam je, moze to skoncit skaredym pruserom. Nemam rozhodcovske skusky, rozhodujem bez nich, po nastudovani pravidiel, ale takyto pristup k vybijaniu zbrane by som si nedovolil. Asi preto, ze okolo strelby sa pohybujem uz viac ako dve desatrocia. Ludova mudrost hovori, ze nestastie nechodi po horach ale po ludoch. Ak mozte ako rozhodcovia urobit co i len malo na zlepsenie bezpecnosti na strelnici, urobte to. A urobit kontrolu komory je fakt to najmenej. To ze niekto nesuspendoval rozhodcu na velkych pretekoch este neznamena, ze je vsetko v poriadku. Problemom je lepsie predchadzat ako potom riesit nasledky.
Používateľov profilový obrázok
In - FinitY
prispievateľ
Príspevky: 327
Registered for: 15 years 2 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa In - FinitY »

Ani som nevedel koľko máma skúsených a sčítaných RO na Slovensku :-).
RO nemusí kontrolovať komoru. Strelec zodpovedá za bezpečné vybitie zbrane. A aj keď by strelec zabudol vybiť, pri rane istoty strela ide bezpečným smerom. Ja osobne si kontrolujem komory strelcov, ale to je môj návyk. V čecháh nastal takýto prípad prehľiadnutia náboja v komore strelcom, išla rana istoty a išiel aj strelec (DQ), a nikto nerozoberal že by mal dostať DQ rozhodca (veď kto Vám potom bude pískať na preteku keď máte RO akurát, rozmýšlajte)
a ako spomýnal bbpd v pravidlách je vela popísané, a preto sú tie školenia RO kde skúsený RO odovzdá poznatky s praxe novým RO. Ináč by stačilo sa naučiť pravidá vypísať test a som RO (lenže takto to nefunguje).
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Dúfam, že sa nenahneváte keď Vám do debaty vstúpim ako nesúťažiaci strelec čo dokonca nepoznám poriadne ani pravidlá, ale :
bbpd napísal: ak by rozhodca musel hľadieť do komory, tak by videl, že je zbraň nabitá, potom ak by pri spustení kladiva vyšla rana, kto by dostal DQ: strelec či rozhodca? obaja či žiaden?
Tak keby videl, že je nabitá, hádam nevydá povel "IF CLEAR, HAMMER DOWN, HOLSTER" aby vyšla rana istoty...či?
In - FinitY napísal: a nikto nerozoberal že by mal dostať DQ rozhodca (veď kto Vám potom bude pískať na preteku keď máte RO akurát, rozmýšlajte)

No ja neviem, ale "nepotrestať" niekoho len preto, že ich je málo...? :roll: Budete im za chvíľu tolerovať "ohľaduplnosť" k súťažiacim čo namieria zbraň na divákov pri behu len preto aby mal kto pískať ďalšie preteky?

Nechcem tu rozpútavať nejaké hádky a vzájomné napádanie (v tomto prípade mojej osoby) ale nedalo mi to nenapísať. Resp. mi to vysvetlite ak to chápem zle.
Za porozumenie ďakujem.
DUSO
častý prispievateľ
Príspevky: 1522
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa DUSO »

In - FinitY: zda sa mi to alebo citim ironiu z tvojho prispevku ? K scitanosti rozhodcov. Ano rozhodca musi byt scitany. Asi mesiac dozadu mi certifikovany rozhodca SADS (ci ako sa to teraz vola) povedal, ze strelec co dostal DQ moze so suhlasom riaditela preteku dostrielat sutaz. Skoro som z noh spadol, ked mi to tam na placi nahlas povedal pred celym squadom. Tolko k scitanosti rozhodcov, aj certifikovanych.

Nie je dolezite ci podla pravidiel je RO povinny kontrolovat komoru. Dolezite je to, ci je to na nieco dobre alebo nie.

edit: presun slova "je" vo vete "Nie je dolezite..."
Naposledy upravil/-a DUSO v 09 Sep 2011, 10:11, upravené celkom 1 krát.
DUSO
častý prispievateľ
Príspevky: 1522
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa DUSO »

3500korun: vystihol si to presne. Vzdy sa treba drzat zdraveho rozumu. Teda aspon mne sa zatial tento postup osvedcil :lol: .
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Vravím, že nechcem rýpať, lebo sa v tom nevyznám tak ako väčšina fóra. Bol som zatiaľ len na jednej súťaži, a to som predvádzal presne toto -
DUSO napísal:Az vam tam pride niekto co je vyklepany uz len z toho, ze tam je, moze to skoncit skaredym pruserom.
Našťastie bez prúseru :) Niektorí účastníci tejto debaty tam boli so mnou, vedia.
Hneď na druhom mieste som sa snažil, ešte pred odkukaním techniky od lepších strelcov, pozerať ako dbajú na bezpečnosť. Podľa mojich skúseností, inteligencie a zdravého rozumu som to na konci vyhodnotil ako "bezpečné" a prídem aj na ďalšie kolo. Keby som ale videl, že rozhodca povie OK a nato vystrelí rana istoty, moc by mi to na celkovom dojme nepridalo. Všeličo sa dá tolerovať, nie som zástanca bezhlavého dodržiavania pravidiel, ale odtiaľ-potiaľ.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4237
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Ale sme offtopic :-) , ale ani mne neda ako certifikovanemu :-)
Od skusenych sme dostali instrukcie vsetko pre strelca, on je platiaci "zakaznik" a ked je napr zasah na hrane priklaname sa k rozhodnutiu pre strelca.
Ked sa strelec riadi pokynmi rozhodcu :idea: "ak je komora prazdna, rana istoty" a vyde rana neriadil sa pokynmi rozhodcu a hrubo porusil pravidla bezpecnosti a nie je o com diskutovat.
Ked som prisiel na zilinsku pusku a organizator pre ktoreho som pracoval vyslovene zdoraznil safety first, tak dostal DQ nielen jeden poliak a slovak, ale i dalsi rozhodca :!:
Ak vydas povel "Holster" a pri zapuzdrovani mu spadne pistol = DQ, ale ked mu spadne pistol pri kontrole tercov, alebo mimo stage ziadne DQ nedostane.
Cize nie je to len ako vsedkych dodrbavat, ked su lenivi si precitat pravidla, alebo sa ich jednoducho nedrzia z osobneho ci ineho presvedcenia.

Nie je sa cim chvalit dal som 6 DQ na 3 sutaziach, ale niekto si to inac nezapameta a bezpecnost prvorada, mam rodinu a to nehovorim o bezpecnosti sutaziacich a pomocnom personale :idea:

Ano moze dostrielat sutaz ak mu to dovoli riaditel preteku, ale nebude hodnoteny, ale ako pisem je to cisto na usporiadatelovi, pricom zohladnuje za co DQ bolo.
Ked tam pride neprisposobivy jedinec a bude sa tam neustale nesportovo spravat, tak nemusi ani spravit bezpecnostny kikx a pojde domov a ver mi, ze tam nikomu chybat nebude.
DUSO
častý prispievateľ
Príspevky: 1522
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa DUSO »

Rasto napísal: Ano moze dostrielat sutaz ak mu to dovoli riaditel preteku, ale nebude hodnoteny, ale ako pisem je to cisto na usporiadatelovi, pricom zohladnuje za co DQ bolo.
Rastik tak to si uz druhy certifikovany rozhodca co mi toto tvrdi. Skus mi prosim najst v pravidlach ustanovenie co takyto postup povoluje. A este uved aj zdroj.

Pri nasich sutaziach ideme podla tohto:
INTERNATIONAL
PRACTICAL SHOOTING
CONFEDERATION
SOUTEŽNÍ PRAVIDLA PRO KRÁTKOU ZBRAN
VYDÁNÍ LEDEN 2009
International Practical Shooting Confederation

Viem, ze SSZ vydalo ine pravidla pre športovu situačnu streľbu, no ale ak je tam taketo pravidlo tak v tom vidim poriadny problem. DQ strelec nedostane len tak. Musi hrubo narusit bezpecnost, ak teda hovorime o DQ za bezpecnost. Nik nezaruci, ze na dalsom parkure, ked mu bude povoleny, neurobi este vacsi pruser ?

Za seba ako strelca poviem, ze ak by som videl, ze strelec po obdrzani DQ pokracoval v strelbe na dalsich parkuroch, tak sa okamzite zbalim a viac ma tento usporiadatel na jeho sutazi neuvidi.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4237
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Je rozdiel mierit na ludi a je rozdiel dat nahodak pri taseni menej ako 3 metre pred seba.
Ako vravim nie je to na mne ako RO, ale na usporiadateloch, pricom sa ich musi vyhodeny strelec ist osobne spytat, ci by to bolo mozne a na slovensku mu to zvacsa povolia.

Ak dostane DQ na jednej sutazi ,tak ti pride znova na dalsiu v com mu nezabranis, len si na neho das vacsi pozor.

U vas to je vacsia divocina, tam musis priradit jedneho RO ku jednemu strelcovi a dufat, ze sa nic nestane :lol:

PS tusim si na teba posvietim nabuduce 8)
DUSO
častý prispievateľ
Príspevky: 1522
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa DUSO »

Rasto napísal:Je rozdiel mierit na ludi a je rozdiel dat nahodak pri taseni menej ako 3 metre pred seba.
Ako vravim nie je to na mne ako RO, ale na usporiadateloch, pricom sa ich musi vyhodeny strelec ist osobne spytat, ci by to bolo mozne a na slovensku mu to zvacsa povolia.
Tak podla tohoto sa zda, ze je to iba take nepisane pravidlo. Aj u nas sa to zvyklo robievat ale od kedy sa robia sutaze na nasej strelnici, kde som spravcom, tak som to zarazil. A ani to v buducnosti nepovolim. Len preto aby si usporiadatel nepohneval IPSC strelcov si nenecham zavriet strelnicu.
Rasto napísal:Ak dostane DQ na jednej sutazi ,tak ti pride znova na dalsiu v com mu nezabranis, len si na neho das vacsi pozor.
Jasne, ze pride. Obycajne si po nejakom case uvedomi, ze to DQ je aj pre jeho dobro. Jednemu, ktoremu som dal DQ za to, ze si pocas otvarania okna mieril na ruku, to doslo za dva roky. Ale uz zas chodi a davame si na neho sakra pozor. Zatial sa mu celkom dari. Tiez som z toho vyvodil poucenie pre seba a uz nedavam otvaranie okna do parkurov :-).
Rasto napísal:U vas to je vacsia divocina, tam musis priradit jedneho RO ku jednemu strelcovi a dufat, ze sa nic nestane :lol:
Ano u nas davame poriadny pozor, pretoze chodi aj hodne uplnych zaciatocnikov. Skor ci neskor sa ostrielaju a budu z nich strelci ako sa patri. Ak nie tak kludne dame DQ na kazdej sutazi.
Rasto napísal:PS tusim si na teba posvietim nabuduce 8)
Faaajn, budem rad. Ked zistime, ze som nebezpecny sebe alebo inym, tak radsej prestanem strielat :twisted: . Za tych cca 6 rokov co strielam situacnu strelbu som dostal DQ raz. Za prst na spusti pri presune. Dodnes si ale myslim ze pomocny rozhodca mi ho dal neopravnene. Podla mna stal v uhle, kde mi nemohol vidiet do lucika pistole. Ale co uz, stane sa 8) .
Zamknuté

Návrat na "Súťaže"