Ochrana chaty pred zlodejmi

Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1447
Registered for: 16 years 4 months

Ochrana chaty pred zlodejmi

Príspevok od používateľa Kapo »

Tak rozmýšlam, ako ochrániť chalupu pred zlodejom, keď tam zrovna nie som, čo je dosť často. A cedula z nápisom- pozor zlý pes- asi bez psa nebude účinná. Nejaký alarm by sa tiež časom šikol.

Tak ma napadá, že na vonkajšie vstupné dvere zavesím plagát roztrielaného terču s velkým citátom zákona:
§ 26
Oprávnené použitie zbrane:

Za použitie zbrane v súlade so zákonom sa považuje aj jej použitie proti inému vo svojom obydlí na ochranu života, zdravia, alebo majetku, ak osoba do obydlia neoprávnene vnikne, alebo v ňom neoprávnene zotrvá.


Pod to nápis: Toto bolo posledné varovanie

Ešte podotknem, že keď to dotyčný bude čítať, tak sa dopustil už trestného činu, nedovoleného vniknutia na cudzí pozemok.
Odradilo by vás to, ako zlodeja? :lol:
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 11 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Poznajúc myšlienkové postupy páchateľov trestných činov vlámaní do chát ťa musím sklamať. Nepomohlo. Správny "chatár" sa nikam neponáhľa a má čas hodinku sledovať svoj objekt záujmu. A keď vidí, že okenice sú zavreté, z komína sa nedymí, psisko nie je žiadne a pred chatou nestojí auto tak ide na to. Bez ohľadu na to, čo je na bráne napísané. :?

Spomínam si na prípad, kedy sudcovi najvyššieho súdu párkrát po sebe vyrabovali včelín. Zasadil pred včelín tabuľku - Tieto včely patria sudcovi najvyššieho súdu JUDr. XY. Do týždňa mal včelíny opäť vyčistené. :D

Jediné čo proti chatárom pomáha sú kvalitné okenice a poriadne mreže na dverách. Poplašné je o ničom, pretože húkačku zo steny zbijú dole a vyskratujú hodením do vedra s vodou. Jediná šanca je pripojenie na centrálny pult ochrany polície alebo neiektorej SBS. Ale to je už iný finančný level :? .
Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Registered for: 16 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

Romyslal som este aj nad tym, ze by sa tam dala spravit nastraha na dvere ci okna, ktora by spustila zaplynenie objektu CS plynom.
Samozrejme, ze nie raz, ale viackrat a viac nastrah. :lol:

Ci by to bolo elektronicky ci nechanicky v kombinacii s vysokofrekvencnou hukackuo, ktoru by nevydrzal pocuvat vo vnutry chaty ( cca 200-300 ci viac decibelov).

Najlepsie by to bolo asi s nejakym spozdovacom nech si to chlapec uzije :!: :lol: :lol:

Samozrejme s upozornenim, ze v chate sa nachadza zadezpecovacie zariadenie. :wink:
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Kapo: Tak ako pise Panzer. Skor by mozno malo vyznam umiestnit par tabuli na hranice pozemku, upozornujuc na to ze sa jedna o sukromny pozemok a zakazujuc vstup nan (mozes citovat aj spominany par.26, pripojit info ze obydlim sa mysli aj pozemok - to ze musi byt oploteny ale nespominaj ;-) Ak okolie chaty nemas oplotene, z pravneho hladiska to je trocha problematicke, ale takymi tabulami nic nepokazis, na vyrobu staci dreveny kolik a zalaminovana A4ka s napisom, a ak nebodaj odstrasia aspon jedneho fetaka ci tulaka, splni to svoj ucel (ale tak ako bolo napisane profi vlamac si ich ani nebude vsimat...).

Pripojenie na pult centralnej ochrany naozaj nie je lacna zalezitost, navyse telefonne kable zvycajne prestrihnu este prv nez sa zaktivuje alarm, cize idealne by to asi bolo treba riesit GSM pagerom (podla toho ako daleko od tej chaty zijes by si mohol alebo rychlo dojst, alebo zalarmovat nejakeho blizkeho suseda ci priamo policiu - ak si si isty ze naozaj prebieha vlamanie, atd.). Ci pouzijes sirenu zavisi od toho ci chces radsej zlodeja prichytit pri cine (co najskytejsi alarm), alebo ho odplasit (co najviditelnejsi a najhlucnejsi alarm, atrapy kamier viditelne na vsetky strany, atd.). Ak odplasit, sirenu ale schovaj a umiestni aj so zaloznym zdrojom niekde vysoko a skryto (pod stit strechy, za komin, a pod., aby az zacne hukat nebolo lahko zistit odkial huka, a bolo znacne komplikovane sa k nej dostat. Take umiestnenie je pakaren, ale ak ju zlodej nebude vediet utisit, aj pri velmi odlahlo umiestnenej chate sa 130db hukajuca sirena v tichom lese ozyva nasiroko nadaleko, a zlodej sa potom dlho nezdrzi / nebude mat moznost dokladne precesavat obsah chaty. Ak mas na chate pripojenie na elektrinu a nebodaj aj dosah na nejaku wi-finu, da sa x dalsich veci (znamy ma na starej chate tri webcamy, ktore si moze kedykolvek z roboty ci z domu pozriet, a automaticky zaznam (aktivovany pohybom) sa mu uklada na dost dlhy cas (maze ho az po najblizsej navsteve chaty a skontrolovani ze je vsetko ok), atd.

Inak, ak Ta napadne nejaky dobre formulovany/zaujimavy text na tu tabulu, hod ho sem - urcite sa nam zide viacerym :idea: :wink:
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Este dodam - tak ako pise Panzer, najdolezitejsie ale je fyzicke zabezpecenie chaty - okenice, mreze, nesetrit na zamkoch, atd. Ak tam mas aj nieco cennejsie, zvazit aj ochranne folie na okna - bezpecnostne folie uz isli cenovo dole, a niekedy stacia aj najhrubsie folie ake sa pouzivaju napr. na autoskla ktore cenovo nie su prilis drahe (okna na chate zvycajne nebyvaju prilis velke), a rozbit take okno a dostat sa cezen dnu uz nie je take lahke. Vykradaci chat sa casto vracaju a vykradnu tu istu chatu viackrat, takze cielom je im to podla moznosti co najviac zkomplikovat uz na ten prvy krat.

Tu je par moznych navrhov/grafik ktore mozes tiez hodit na tu tabulu:
http://farm2.static.flickr.com/1221/141 ... 7e.jpg?v=0
http://www.bettersurfthansorry.com/DSN/ ... 000861.jpg
http://farm1.static.flickr.com/48/17767 ... b3.jpg?v=0

ale fantazii sa medze nekladu (od "Oblast monitorovana kamerami s pripojenim na PCO", az po "Pozor, nevycistene minove pole..." :wink: :lol:
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

michal1: Obavam sa ze v takom pripade by sa dostal do rozporu so zakonom a mohol by mat dost velke problemy - Panzer by o tom asi vedel napisat viac, ale myslim ze pouzitie akejkolvek pasce/pasci na zabezpecenie chaty je z pravneho hladiska dost problematicka zalezitost. Druha vec je ze naprosta vacsina pasci aj tak vypali proti tomu kto ju nainstaloval (doplati na to sam majitel ked na nu zabudne / nechtiac ju aktivuje ci uz on alebo niekto z rodiny). Navyse CS plyn a pod. by tak zas..zaspinilo vnutro chaty a vsetko tam, ze by si to cistil rok (s placom a ocami ako zvaracov pes... :shock: :lol:
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1447
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Kapo »

Jo, dík za odpovede.
V mojom prípade ide o chalupu-rodinný dom, v ktorom mám aj trvalý pobyt, zbrane a pozemok je oplotený.
Ale jasne, že sa tu jedná skôr o všeobecné informácie, ktoré môžu pomôcť aj iným.

Mrežiam a okeniciam sa chcem vyhnúť. Mreže pôsobia depresívne, a okenice zdaleka vravia, že nikto nie je doma. :?
Ten plagátik na dvere som skôr len tak z recesie a na pobavenie svojich kamarátov-strelcov :D .

Inak som niekde /tuším v Lidl/ videl poplašné na princípe, že do vnútra sa vložila telefónna SIM karta, bolo tam pohybové čidlo. A pri narušení objektu to oznámilo na predvolenom tel. čísle. A bola tam nejaká srandovná cena.
inspiring_vaughan

Príspevok od používateľa inspiring_vaughan »

Tomu zariadeniu sa nadava GSM alarm ktory spominal Gunslinger.Inac sa mi to zda ako najvhodnejsi sposob zabespecenia + dohoda s par ludmi ktori byvaju v blizkosti ze ak mas narusitela tak tam nabehnu porobit poriadok.
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 10 months

Príspevok od používateľa AKI »

Velmi by ma zaujimalo co je protizakonne na tej nastrahe s CN plynom.
Jednu taku mam totiz na garazi. To by som ju musel zrusit. Na dverach mam na vystrahu nalepku "Pozor jedovaty plyn" a cislo plynu podla EN.
Raz som to otestoval a garaz bolo niekolko hodin neobyvatelna. Pri intenzivnom vetrani je to do hodiny takmer vsetko prec. Chloraceton sa udajne postupne na svetle a vzduchu rozklada.

Dakujem za fundovane odpovede
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1447
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Kapo »

A kde sa dá taký plyn kúpiť?
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Mno, CN by sa cistil/vyvetral jednoduchsie nez CS, ale CN ma cca o polovicu mensiu ucinnost cize treba dost silnu koncentraciu aby bol naozaj ucinny. Na druhej strane v malej nevetranej miestnosti ho ozaj moc netreba.

Zjednodusene porovnanie:
CN Gas - Pálenie sliznice očí a nosa, pálenie zasiahnutej pokožky, slzenie, ťažkosti s dýchaním.

CS Gas - Dráždi oči, sliznicu, kožu, dýchacie cesty. Vyvolává okamžité pálenie a slzenie očí, kŕčovité zatváranie očných viečok, Ďalej pálenie sliznice aj kože, kýchanie, kašeľ, nádchu, nevoľnosť a dušnosť, príp. zníženú koordináciu pohybov. Vhodný aj na obranu proti psom.

AKI: Panzer by k tomuto asi vedel povedat viac, ja som cital o par pripadoch ked si chatari zabezpecili chatu ci pozemok roznymi nastraznymi systemami/sposobmi (od starej flinty namierenej na dvere a drotom od klucky ku kohutiku, az po vykopanu a prikrytu jamu - prepadlisko, atd.), a vsetci z toho potom mali opletacky. Detaily si uz nepamatam, skusim to pozriet, ale zda sa mi ze to skoncilo tak ze zatial co zlodej bol stihany za neopravneny vstup na cudzi pozemok, pripadne nasilne vniknutie a pokus o kradez (pricom ale ak je sikovny moze argumentovat ze sa mu zdalo ze vnutri hori a pocuje detsky plac a siel len zachranovat, atd.), ale na druhej strane majitel chaty bol zasa obvineny za ublizenie na zdravi a myslim ze nakoniec aj odsudeny...

V Tvojom pripade ak to zlodeja len odplasi/odozenie, vsetko v pohode, ale ak to bude nejaky vychytralec (a bude argumentovat papiermi od doktora a pretrvavajucimi dychacimi tazkostami, lebo ako decko mal bronchitidu ci astmu, atd. atd.), mozes mat velky problem. Neviem kolko toho CNka tam mas a ako je ulozeny, predpokladam ze detaily a (ak sa vztahuju) zakonne poziadavky ohladne 'uskladnenia nebezpecneho plynu' mas preluskane a vychytane, kazdopadne podla trestneho zakonnika by si sa v takom pripade dopustil 'trestneho cinu voci zdraviu' (bez ohladu na to z akeho dovodu sa ten clovek/zlodej v miestnosti nachadzal a ako sa tam dostal, aj ked objektivny sudca by to urcite zvazil ako polahcujucu okolnost).

Ak by si to aj s dobrym pravnikom uhral na parag.157 ods.1 (ze ten plyn vyfucal uplnou nahodou zrovna vtedy ked tam ten zlodej bol, cize by to bolo posudzovane len za 'nedbanlivost'), stale tam mas 6 mesiacov az 2 roky natvrdo. A ak by si to s vybornym pravnikom uhral aj len na podmienku, zapisu v registri trestov sa nevyhnes a prides o zbrojak.

Ci to za to stoji, je dost otazne. Na jednej strane pravdepodobnost hore uvedeneho je minimalna, na druhej strane nebolo by to prvykrat ked sa obrana a ochrana vlastneho majetku obrati proti majitelovi :?
inspiring_saha

Príspevok od používateľa inspiring_saha »

V cechach myslim niekomu presla kusa ktoru mal nastrazenu za dverami a strelila zlodeja do nohy!
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

koudelka: Tak ako pises, toho s kusou v cechach nakoniec oslobodili (rovnako ako aj jedneho co nastrazil vybusny system), ale presne argumenty a detaily neviem. Par komentarov najdes napr. na:
http://www.svice.cz/komentare552-Nebezpecni-chatari

ale u nas v tych par pripadoch o ktorych som cital to pre majitelov nedopadlo tak dobre. Ja osobne by som bol tiez za Castle Doctrine, ale to by vyzadovalo viacero zakonnych zmien a toho sa asi tak skoro (ak vobec) nedockame :roll: :(
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1447
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Kapo »

V čechách majú povolené na nosenie aj dlhé zbrane. U nás je nástražný systém zakázaný.

Dávnejšie mi apači z pivnice kradly súčiastky na auto a nosily ich do zberu. Tak som nastražil nakoniec pod okno dosku zo stovkami klincami, a ešte nejaký ohnostroj.....
....a súčiastky som našiel v nedalekých zberných surovinách. Samozrejme nechcely prezradiť, kto ich tam doviezol a nechcely mi ich ani predať späť. Tak som si ich bol večer....
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Hmmm, uz som nasiel aj par detailov, takze nakoniec ho sud uznal za vinneho, ale upustil od potrestania, vid.:

http://zpravy.idnes.cz/zmrzaceni-zlodej ... _krimi_cen

http://zpravy.idnes.cz/krimi.asp?r=krim ... _krimi_cen

http://zpravy.idnes.cz/krimi.asp?r=krim ... _krimi_pat
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"