Problem s odovodnenim ZP - B

friendly_maxwell

Problem s odovodnenim ZP - B

Príspevok od používateľa friendly_maxwell »

Zdravim vsetkych

Podal som si ziadost o ZP B,E,F vo Zvolene. Dnes mi prisla vyzva o doplnenie v dosledku nedostatocneho odovodnenia pre skupinu B . :shock:
To som vobec necakal, aj ked popravde ma na to upozornovala pani policajtka pri podavani ziadosti, ze napisat ochrana osob a majetku nebude stacit. Preto som tam napisal asi dve vety este k tomu ale za vela nestali. Myslel som si ze sa snazi byt len velmo mudra ale ako sa ukazalo vedela o com hovori.

V tom liste je este napisane zhruba co treba na to odovodnenie.
Citujem "Je potrebne uviest konkretne dovody ohrozenia bezpecnosti vlastnej osoby a majetku a predlozit pisomne podklady poukazujuce na ohrozenie osoby a majetku a zdovodnujuce potrebu drzania zbrane a streliva (napriklad podanie trestneho oznamenia alebo viacerych oznameni z dovodu obavy o bezpecnost vlastnej osoby alebo majetku)."

Z vyssie uvedeneho vyplyva ze nemam sancu to odovodnit lebo som nikdy nemusel volat na policiu kvoli mojej bezpecnosti. Preto uvazujem ci sa neda namiesto doplnenia dovodu odstranit zo ziadosti skupinu B a ponechat len E a F.

Z toho co som cital tu na fore by B nemal byt ziaden problem, ale viditelne je. Chcem sa spytat ci ma niekto skusenost (s ktorou sa este na fore nepodelil) priamo s takouto buzeraciou a ako ju vyriesil. Lebo co som tu cital na fore tak som nepostrehol nejake velke problemy pri B skupine.
Používateľov profilový obrázok
telra
častý prispievateľ
Príspevky: 2883
Dátum registrácie: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa telra »

IMHO
1) prva reakcia, zober si aktualne znenie zakona, zober si ten list a bez nech ti tam ukaze ze musis konkretne,ze musis ivuest nejake pisomne podklady ako TO ci nieco ine.

2) zozen si informacie o kriminalite (nasilne trestne ciny a vlamania) v okoli zvolena a priloz to ako prilohu
Ale skor pockaj kym ti poradi asi aj niekto iny a fundovanejsi :D
inspiring_hoover

Príspevok od používateľa inspiring_hoover »

ahoj , ja som tiez nemal to "B" bezproblemove .... ale pomohlo ked som doniesol papyrus ze som majitelom nehnutelnosti , potom uz nemali namietky
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1445
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Kapo »

Veď si daj žiadosť rovno na Áčko. Na čo ti bude Béčko? V našom štáte netreba snáď zdôvodnovať potrebu a právo brániť sa.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa peterson »

na sk. BEF ti naozaj postačí stručné odôvodnenie. Chceš vykonávať športovú strelbu, na ktorú ti postačuje B,E. Prihlás sa do šport.klubu (ak ešte niesi) k žiadosti prilož potvrdenie zo šport.klubu.

No a tá mladá kolegynka nech ťa nešikanuje, lebo toť nedávno som u nej prepisoval brokajdu a spolu sme riešili prípadnú žiadosť o vydanie zbrojáku baby, čo mi prepisovala pozostalosť. Stručné odôvodnenie žiadosti chápala.
Čím viac napíšeš, tým viac ťa môže niekto chytať za slovíčka.

Ale kludne si prebehni príbuzné témy ohladne podávania žiadostí o vydanie ZP rôznych skupín. Je tu dosť užitočných rád a názorov.
friendly_maxwell

Príspevok od používateľa friendly_maxwell »

SigPositive napísal:ahoj , ja som tiez nemal to "B" bezproblemove .... ale pomohlo ked som doniesol papyrus ze som majitelom nehnutelnosti , potom uz nemali namietky
Mne nic take nespominali, ze by toto mohlo byt ako dovod. Ale keby aj, tak ja nevlastnim nehnutelnost, som len prosty student :)

Kapo: Ja som tam isiel s tym ze si poziadam o Acko, to som bol blahovy :D
Odpoved na to bola, ze ak si to zdovodnim. Ako dobre dovody mi boli vymenovane taketo veci - byt podnikatel, prenasat vela penazi, niekto sa mi vyhraza, zautocili na mna a pod.

Telra: Behat za nimi so zakonom by nebol dobry napad podla mna. Po prve pracovnicka co je tam o tom nerozhoduje. To by som musel ist za nejakou majorkou co mi poslala tu vyzvu. Drazdit take nieco, ked to potom bude sediet v komisii, no neviem.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Svarog: ja to zoberem z trocha iného konca. Buď chceš Bčko z dôvodu aby si neskôr rozšíril na skupinu A tak ako som písal v tom návode o ktorom je tu topic a v tom prípade si pripravený na konfrontácie s ľudmi na miestnom oddelení zbraní a streliva alebo sa na to vykašli a nedávaj si ani B. Resp. neviem čo presne získaš skupinou B čo nemáš zahrnuté aj v skupine E, Bčko máš obmedzené len na asi tri druhy zbraní (samonabíjacie pištole, revolvery, jednoranové pištole), Ečko máš všetky (okrem kategórie A), skladovať a prepravovať ich musíš aj tak rovnako, čiže vybité, pri Ečku si musíš platiť nejaké členské, ale ty si chcel Ečko aj tak... jedinú nevýhodu by som videl v prípade, že máš nejakú chatu alebo také niečo (nie priamo prechodný pobyt), myslím, že nemôžeš zbrane zapísané na E prepravovať len za účelom ochrany osoby a majetku (aby si povedzme bol schopný brániť chatu) a nemyslím, že ti ďalšie takéto miesto zapíšu do zbrojného preukazu.

Dúfam, že chápeš čo som tou poslednou myšlienkou chcel vyjadriť, pretože keď to po sebe čítam, tak ja nie.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Svarog, s*reš ma!
:evil:
Chceš ten ZP alebo nechceš? Ak ho chceš, tak sa poriadne nauč. Tak, aby ťa žiadna ťapa nemohla pri skúškach nachytať! Nie, že tam pôjdeš naučený tak na 60 alebo 70 pct. Toto nie je ako skúšky na VŠ! Tu je skutočne v tvojom vlastnom záujme perfektne ovládať celú matériu. Môžeš si tým ušetriť celý rad budúcich problémov.
:!:
Preto byť tebou, neriešim strach z toho, za kým treba ísť, komu sa sťažovať. Zober si do ruky ten blbý zákon a príď za ňou, nech ti ukáže, kde sa píše, čo je dostatočné a čo nedostatočné zdôvodnenie potreby držať zbraň na ochranu života, zdravia a majetku.
:arrow:
Nič také ako dostatočný dôvod tam nie je! Preto ti žiadny orgán ani orgánica nemôže napísať, že tvoje zdôvodnenie je nedostatočné. Ak tak učiní, prekročí tým svoju právomoc. V ich právomoci nie je rozhodovať podľa vlastného uváženia o tom, či je zdôvodnenie dostatočné alebo nedostatočné, ale či si splnil všetky náležitosti podľa zákona a teda, či si potrebu držať zbraň odôvodnil.
:idea:
Ak orgán/orgánica chce rozhodovať nad rámec zákona, prekročí tak svoju právomoc a je to dôvod, aby si podal sťažnosť. Jediné zdôvodnenie pre ZP "B", ktoré zákon pozná, je "na ochranu života, zdravia a majetku". Ak to oni neuznajú za dostatočný dôvod, vlastne idú proti dikcii zákona. Zákon žiadny iný dôvod nepozná. Zákon nevyžaduje, aby si zdôvodnil potrebu držať zbraň nejakými ďalšími potvrdeniami, výpismi alebo hoci aj esejou na tému, prečo pociťuješ potrebu dbať o svoju bezpečnosť. Nevyžaduje to ani príslušná vyhláška.
:arrow:
Vlastne niet takého všeobecne záväzného právneho predpisu, na ktorý by sa mohli odvolať. To, že možno ti spomenú nejakú internú smernicu je fajn, ale tá pre teba nie je záväzná, nevyplývajú ti z nej žiadne povinnosti! Skús im to - pri všetkej slušnosti - takto vysvetliť. A daj im najavo, že ti to nie je jedno a že ak sa nedohodnete, celkom určite využiješ iné dostupné možnosti. Napríklad aj tú sťažnosť.
:evil:
Chápem, že v prípade vydávania ZP skupiny "A" je to trochu ošemetnejšie, že dokonca existuje tlak zvrchu, aby sa nevydávali masovo a preto treba hľadať s policajtmi spoločnú reč a vyjsť im v rámci možností v ústrety, aj keď niekedy žiadajú rôzne zdôvodnenia nad rámec zákona. Ani ich pozícia nie je zrovna jednoduchá, zvlášť nie teraz, preto si myslím, že kverulantstvo je vskutku kontraproduktívne. Ale ak žiadaš iba o skupinu "B" a spĺňaš všetky podmienky, je akákoľvek buzerácia skutočne neprístojná. Je to obmedzovanie tvojich práv a nie je dôvod, aby si takýto postup štátnych orgánov trpel.
:twisted:
Pozri, ak potrebuješ poradiť detailnejšie, kludne mi napíš PM. Ja správne právo rád. Ale chlape, hlavne sa skús vyvarovať toho strachu, že ak si budeš uplatňovať vlastné práva v konfrontácii so svojvôľou úradníkov, tak na to možno doplatíš. Faktom je, že ak si vlastné práva uplatňovať nebudeš, doplatíš na to celkom určite a ešte väčšmi.
:roll:

EDIT: Doplnené.
Naposledy upravil/-a Jack v 29 Nov 2011, 01:09, upravené celkom 1 krát.
inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

Svarog,
Dojdi na OR PZ, že nemáš žiadne papiere, a že to ani podľa zákona mať nemusíš. Ak ti žiadosť zamietnu, odvolaj sa.

Zloženie komisie ťa trápiť nemusí. Ak sa na skúšku dobre pripravíš, nebudeš mať problém.

Odporúčam prečítať toto.

edit: Kým som to napísal, Jack už postol lepší príspevok, takže z môjho stačí pozrieť ten link. :)
friendly_maxwell

Príspevok od používateľa friendly_maxwell »

Zoidberg37: Ano, Becko som zamyslal len ako prechodnu stanicu k Acku.

Ostatni: Zle som sa vyjadril v tom druhom prispevku a vy ste to zobrali ako strach a neschopnost si stat za svojimi pravami. Vo svojom prvom prispevku som otazku koncipoval tak (aj ked som zabudol na otaznik), ze ci uz mal niekto s tymto konkretnym pripadom problem. Islo mi o to, ze vediet ako niekto vyriesil rovnaky problem by mi dalo istu vyhodu a ponaucenie.

Jasne ze si teraz nenecham len tak zamietnut ziadost.
Rad by som ale zvolil taku moznost riesenia kde ja dostanem co potrebujem (ZP) a zaroven ma to nebude stat neprimerane mnozstvo usilia (proste optimalne riesenie). Ak take nie je tak mi neostane nic ine nez podat na nich staznost ked mi zamietnu ziadost.

P.S. O to ci sa naucim na skusku sa nebojte, to nie je problem.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4843
Dátum registrácie: 16 years 8 months

Príspevok od používateľa yarco »

Svarog napísal:tak mi neostane nic ine nez podat na nich staznost ked mi zamietnu ziadost
Je reálna šanca, že na sťažnosť vôbec nemusí dôjsť, ak im hneď na začiatku dáš slušne ale jasne najavo, že:
a/ vieš, o čom sa bavíte (poznáš zákon, poznáš svoje a ich práva a povinnosti);
b/ prípadné zamietnutie žiadosti budeš od nich žiadať v písomnej podobe, samozrejme s patričným zdôvodnením;
c/ si pripravený aj podať sťažnosť, ak k tomu príde.


Btw. ak ozaj B-čko chceš len ako "prechodnu stanicu k Acku", požiadaj si rovno o A-čko. Ak začnú problémy, je dosť možné (bežná prax), že ti dajú/ponúknu B-čko, aby sa ťa zbavili. Čo možno pre teba bude nateraz to "optimálne riešenie".
miro1
prispievateľ
Príspevky: 297
Dátum registrácie: 17 years 3 months

Príspevok od používateľa miro1 »

Podla rozhodnutia istého krajského riaditelstva policajného zbrou, sa za preukázani potreby pri Bčku považuje občiansky preukaz...Preto nevyžaduju pri Bčku žiadny "extra" papier.
Pri E-čku sa za preukazanie potreby považuje potvrdenie členstva...
Pri D-čku potvrdenie polovnickeho združenia...
Pri F-ku sa píše vačšinou čestné vyhlásenie...

A čo sa píše pri A-čku? Rovnako čestné vyhlásenie....Napr. z dovodu že sa pravidelne a často zdržujete mimo miesta trvalého bydliska...Nezabudnút dať patričnú formu a aby sa menej krutili, na záver vetu: Toto čestné vyhlásenie dávam za učelom preukázania potreby nosíť zbran a strelivo.
Jean
prispievateľ
Príspevky: 460
Dátum registrácie: 12 years 10 months

Príspevok od používateľa Jean »

to miro1: ja som na A žiadne čestné vyhlásenie nedával, tak isto ani na F.

Hlavné je aby žiadateľ splnil túto podmienku: h) v konaní o vydanie zbrojného preukazu preukázala potrebu držať alebo nosiť zbraň a strelivo.

Problém ale je že nikde nie je predpísané akým spôsobom. Preto každý chce niečo iné.
miro1
prispievateľ
Príspevky: 297
Dátum registrácie: 17 years 3 months

Príspevok od používateľa miro1 »

Samozrejme, že sa to dá aj bez čestného vyhlásenia...Ale v prípade že človek nemá ani živnost, ani nebol napadnutý, ani nemôže ziskat potvrdenie z firmy a dalšie "klasické" postupy....tak v tom prípade je jediný sposob ako dokladovat preukázanie potreby čestné vyhlásenie...

Zrejme to v okresoch kde vládne zdravý rozum ide aj bez papierov...ale v momente, ked to nejde (95% slovenska) ...treba doniest nejaký papier...a ked papier nie je, je jedinou možnostou dat čestné vyhlásenie...
Wildcat_Hendrix
prispievateľ
Príspevky: 358
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Wildcat_Hendrix »

No aby s Bckom bol problem..tak to som este nezral..
Povedz tej pani/slecne ze zbrane budes drzat doma:)
Napísať odpoveď

Návrat na "Zbrojný preukaz"