Laserom navádzané strelivo

vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa vanto »

Toto sa asi CIP-ovat nebude a bude to hovadsky drahe :)
Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Registered for: 16 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

Super o tejto municii som videl uz asi pred 2 rokmi na Discovery chanel jednu celu relaciu.
Jednym nabojom s pravdepodobne Strelou s ochudobneneho uranu alebo priebojno zalanou strelou trafili tank Abrams do mieta, kde ma umiestnene svoje granaty. Abrams sa tak tesil, ze rozhadzoval suciasky na siroko daleko. :lol:

Od vtedy som o tejto municii nic nepocul az dotaraz.
Paradna vecicka.
Toto sa asi CIP-ovat nebude a bude to hovadsky drahe


Co zobral by si ich na nejaku IPSC sutaz v 9mm Luger. :lol:
inspiring_franklin

Príspevok od používateľa inspiring_franklin »

Michal1 napísal:Jednym nabojom s pravdepodobne Strelou s ochudobneneho uranu alebo priebojno zalanou strelou trafili tank Abrams do mieta, kde ma umiestnene svoje granaty. Abrams sa tak tesil, ze rozhadzoval suciasky na siroko daleko. :lol:


Strely s jadrom z ochudobneneho uranu funguju tak, ze pri dopade a fyzickej destrukcii strely o pancier dochadza k fyzikalno-chemickej reakcii medzi uranom a kovom, za vyvinu obrovskej teploty a tlaku. Pouzitie napr. u 30mm rotacnych gulometoch GAU u lietadiel A-10 proti lahko a stredne obrnenym cielom.
Pancier tanku sa prepaluje alebo mechanicky preraza. Ani prepaluje nie je presne nazov vystihujuci dej, jedna sa o tzv. kumulativny ucinok, kedy je pancier prepaleny rychlostou cca 7000m/s tzv. "kumulativnym paprskom" brutalne vysokej teploty, ktory vo vnutri zapali municiu a pohonne hmoty. Potom to vyzera tak, ze veza tanku podskakuje nad vriacim bojovym priestorom ako dekel na hrnci.
Priebojnozapalna strela - tvrde ocelove jadro je okolo hlavovej casti obalene zapalnou zmesou aktivovanou po naraze, proti tankom sa nepouziva.

Tento naboj je predpokladam pre pusku AW.50 (12,7mm), kedze pouziva na stabilizaciu kridla a nejedna sa o subsonicku strelu, bude to asi kumulativny naboj.
Podla mna je to slepa ulicka, neviem si predstavit naco by to mohlo byt dobre, bude to drahe ako hovado, na pancier tanku to vidim bez sance. ulohy pre ktore by bol tento naboj pouztelny moze v pohode splnit kontajnerova strela s kumulativnou submuniciou (u nas ho vyraba napr. Konstrukta defence a.s. - 155mm granat pre ShKH ZUZANA 2000,), ktorykolvek dnesny bojovy vrtulnik, alebo bezpilotny -predator-
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa agger »

martinr: sam si si odpovedal - sniper s pozorovatelom/znackovacom, jednou flintou a jednou ranou zneskodni ciel na ktory ty navrhujes delostrelecky projektyl/letecku pumu so submuniciou (ktoru sa apropo snazi kde-kto zakazat). Naklady na vyrobenie a dopravenie su radovo odlisne...

Len doplnim ze penetrator z ochudobneneho uranu sposobuje zapalenie atmosfery vo vnutri tanku/OT a to kontaktom uranoveho prachoveho oblaku s atmosferou vo vnutri. *zdroj
inspiring_franklin

Príspevok od používateľa inspiring_franklin »

sniper s pozorovatelom/znackovacom, jednou flintou a jednou ranou zneskodni ciel
1 chlapika s 1 puskou s kumulativnym strelivom nikto nikam sameho vo vojne neposle, Sniperi su sucastou palebnej podpory, nicia hlavne zivu silu..Mozno v americkych filmoch, v reale sa tym nikto nebude zaoberat,
Ta strela je maleho kalibru, 30mm by uz malo viac zmysel, ale to je aj tazka hlaven. Maximalne pancier hummer to prerazi, amici niekedy (ked este mali prachy na vojny) tomahawkami s kamerami z lietadlovych lodi likvidovali vojenske kolony aut, teraz im rovnako posluzi za stvrtinovu cenu aj bezpilotny predator. Alebo poslu apache, ten z toho auta narobi zerave zelezne piliny. Co najlacnejsie, co najrychlejsie.
Zakazovanie submunicie a proptipechotnych min su prazdne dristy.
Naklady na dopravenie submunicie do ciela = 1 vystrel z hufnice z 20-30 km vzdialenosti, vzhladom k celkovym nakladom na vojnu bezvyznamne.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5263
Registered for: 18 years 10 months

Príspevok od používateľa lovec »

martinr napísal: ........Podla mna je to slepa ulicka, neviem si predstavit naco by to mohlo byt dobre, bude to drahe ako hovado, na pancier tanku to vidim bez sance.........
:wink: Halooo, halooo - s tymto sa nikto veru nechysta na tank, to si naskocil na zly vlak.... :lol:
Aj ja by som si prosil par kusov "slepej ulicky vyvoja" ak budem na 2k triafat s odchylkou 20cm. 8)
Ako si spravne poznamenal, tanky nechaju chlapcom v A-10, nech sa vyblaznia.
inspiring_franklin

Príspevok od používateľa inspiring_franklin »

lovec napísal:Halooo, halooo - s tymto sa nikto veru nechysta na tank, to si naskocil na zly vlak....
tak to som asi zle pochopil co pisal Michal1
Michal1 napísal:..o tejto municii.. tank Abrams .. Od vtedy som o tejto municii nic nepocul az dotaraz..
A lovec na co myslis, ze by to bolo dobre taky naboj ? Co by bolo dobre s tym trafit ?
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5263
Registered for: 18 years 10 months

Príspevok od používateľa lovec »

Neviem co ako myslel Michal, rozhodne sa nikto nebude trepat s 12,7mm proti tazkej obrnenej technike, to je mimo ucel. Ale trafit na 2k druheho snipera, prip. poskodit raketu, alebo inu, citlivejsiu techniku s takou istotou zasahu - to je podla mna primarny ucel.

Velka laserom navadzana municia nie je nejak extra horuca novinka, snazil som sa upozornit na to puskove strelivo a uz su tu v tom tanky, A-10 a pod. :lol: :lol: :lol:
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Tak tak, toto budu primarne ucely, v sucasnych aj buducich asymetrickych vojenskych konfliktoch ci 'mierovych misiach' je hlavne v mestskych aglomeraciach nutnost coraz vacsej presnosti na coraz vacsiu vzdialenost.

Ktovie ako v tomto postupuju rusi, urcite uz tiez kuchtia ci ukuchtili zaujimave hracky. Technologicky su v tomto ohlade mozno este o cosi dalej - vid ich Palas ci Palica s poslednymi PLRS s optoelektronickym navadzanim (vo viacerych pripadoch uprednostnenym pred kombinaciou s radarmi), a ak to tiez aplikovali do municie pre ich velkorazove odstrelovacky, fuuuuu... :shock:


Gunslinger
inspiring_franklin

Príspevok od používateľa inspiring_franklin »

lovec napísal:Neviem co ako myslel Michal, rozhodne sa nikto nebude trepat s 12,7mm proti tazkej obrnenej technike, to je mimo ucel.
Niekedy to zmysel ma, poskodit optiku tanku, antenny klb, trafit sa do nabitej hlavne kanonu tiez nie je na zahodenie.
poskodit raketu, alebo inu, citlivejsiu techniku s takou istotou zasahu - to je podla mna primarny ucel.
Vysadok namornej pechoty, tankovy prapor alebo pesia divizia nebudu cakat na sniperov, kym vyradia nieco, co ich ohrozuje pri postupe. Napr. ta raketa. Niecim velkym to rozbiju na srot v co najkratsej dobe. V case ked tam budu ti sniperi podporovat cinnost svojich by tam uz nic take dolezite nemalo byt.
uz su tu v tom tanky, A-10 a pod. :lol: :lol: :lo
lebo tento skusany typ streliva - v tej puske to je ulohou tankov (tank je protitankova zbran), len v mierke 1:100. Este ma napada likvidovat vrtulniky kumulativnymi nabojmi, ale to je vec, ktoru sa vzdy snazia rozbit v prvej vlne letectvo spolu s radiolokatormi. Amici maju vyspele technologie na toto.
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1271
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa cubitko »

Martin: Nebavme sa o pouziti proti tankom. na boj proti tankom ma americka armada / namorna pechota/ NATO ine prostredky.
Ja osobne si ale viem predstavit nasadenie danej municie v Afganistane. Hocijaky priemerny namorny pesiak vybaveny M82 s partnerom ktory ma laserovy ozarovac dokaze zastrelit Talibanca na 1-2 km. S municiou APHEI zneskodni gulometcika prvym vystrelom, aj ked sa kryje za balvanom kilometer od ich pozicie. V Afganistane sa uz par krat stalo, ze letecka podpora proste prave nebola k dispozicii a trvalo 20-30 minut kym dorazila.
Tiez takto pohodlne znicit iduci pickup s talibancami na 2 km jednym zasahom nieje na zahodenie.
Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Registered for: 16 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

Chalani ja som spomenul relaciu na Disovery Chanel, kde bola takato municia prezentovana a vykusana proti tanku :!:
Dokonca fungovala :!:
Cena nasadenia dvoch ludi jednej pusky a jedneho naboja je asi neporovnatelna s cenou zniceneho tanku.
Tank stouto municiou trafili presne do zasobnika municie a ten sa rozletel na sr*cky.

Ked sa dostanem k tej relacii hodim sem link.

Odjakziva sa Snipery pouzivali na nicenie zivej sily a techniky.
Tak preco nie tankov.

Naco sa pocas druje svetovej potom pouzivali protitankove pusky?
Opatrit ich poriadnym strelivom a chirurgickou presnostou a vyradia z provozu vsetko. :wink:
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1271
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa cubitko »

Michal: ostrelovacky proti tankom sa nepouzivaju,pretoze je to hlupost na n-tu. 12,7mm projektil neprerazi pancier moderneho tanku (dokonca ani zastaraleho T72), ani kebyze ma jadro z Kopernikia (112 prvok periodickej tabulky). Na zaciatku 2 svetovej sa protitankove pusky pouzivali preto, lebo tanky mali panierovanie 10-15mm (nemecke). Na konci vojny bolo pancierovanie 80-180mm (Tiger II).
M1A2 ma pancierovanie niekde na urovni 600-1300mm (odolnost zalezi od typu municie).
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Michal: Mno, skus sa na to pozriet v kontexte sucasnych/modernych bojovych konfliktov. Tu ani nejde o to ze by to v mnohych pripadoch technicky neslo, ale skor o to ze by uz pokus o to nemusel byt efektivny ani bezpecny. Ak sledujes vyvoj poslednych generacii tankov (hlavne ich pasivnu a aktivnu ochranu, atd.), tak by taketo nieco nebolo nic lahkeho. Hlavne ak to skombinujes s technickymi prostriedkami pouzivanymi na modernych bojiskach (pozemne radary detekujuce jednotlivca na desiatky km daleko, atd.). Navyse vo vacsine sucasnych konfliktov uz protivnikmi americkych jednotiek nie su tanky (a ak su, tie lahko vyradia z prevadzky leteckou dominanciou - a na ne zvycajne uplne stacia reapre a predatory).

Tu ide skor o chirurgicky presny zasah, pricom casom moze byt uplne zautomatizovany (vdaka sniper-detection systemom ktore sme preberali v inej teme). Priklad - americky konvoj ostreluje SVDckom nejaky insurgent schovany 500m daleko v okne na tretom poschodi nemocnice plnej civilistov (co je na blizkom vychode dost bezna situacia). Boomerang (alebo ASITS/PDCue/REDOWL/GDS pripadne WeaponWatch, atd.) zdetekuje vystrel a urci azimut plus pribliznu vzdialenost, 3d GPRko toho konkretneho insurgenta najde s presnostou na centimetre, a tato vyssie spominana navadzana strela ho automaticky eliminuje (zatial co 30mm kanon, minomet, alebo riadena strela by v tej nemocnici vyhryzla prilis velku dieru a ohrozila civilistov). Cele to trva par sekund, a osadky v konvoji nemusia ani len zastavit ci si to vobec vsimnut...


Inak, pre zaujimavost - fotka spred mesiaca - takmer sa tej B2ke Spirit dotykam kridla (heh, ono to vlastne je cele len jedno obrovske kridlo...), za mnou je SR-71 Blackbird a F-117 Nighthawk, a nado mnou Predator a Reaper :twisted:

Obrázok


Gunslinger
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"