Nedovolené ozbrojovanie - niektoré pojmy

Používateľov profilový obrázok
2weird2die
častý prispievateľ
Príspevky: 741
Registered for: 13 years 10 months

Nedovolené ozbrojovanie - niektoré pojmy

Príspevok od používateľa 2weird2die »

Nenašiel som vhodnú tému, resp. som nechcel rozprplať cudziu..

Vyhľadával som dnes v súdnych rozhodnutiach, podľa §294 trestného zákona. našiel som dosť rozhodnutí, z ktorých niektoré stoja za prečítanie.

Otázka znie, kedy dôjde k naplneniu ods. 4 §294

a) závažnejším spôsobom konania - to je podľa §138
b) z osobitného motívu, §140
c) vo väčšom rozsahu. - čo je považované pri nedovolenom ozbrojovaní za väčší rozsah

rozhodnutia

snažil som sa hľadať aj rozhodnutia týkajúce sa okolností vylučujúcich protiprávnosť, ale výsledky boli slabé... kde robím chybu alebo ako nájsť konkrétne rozhodnutia k §24 - 26?
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa arminius »

c) vo väčšom rozsahu. - čo je považované pri nedovolenom ozbrojovaní za väčší rozsah
Laicky povedané ...

" Obyčajné " nedovoloné ozbrojovanie je , že máš za pásom pištoľ ( samozrejme , že na čierno )...

Ten väčší rozsah by bol , ak by si malv bunde povedzme ručný granát ...

Sadzba sa zvyšuje o tých cca 5 rokov na tvrdo....( ak sa ovšem nemýlim )...
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 11 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Trochu arminiusa poopravím.
Trestný zákon napísal:§ 125

(1) Škodou malou sa rozumie škoda prevyšujúca sumu 266 eur. Škodou väčšou sa rozumie suma dosahujúca najmenej desaťnásobok takej sumy. Značnou škodou sa rozumie suma dosahujúca najmenej stonásobok takej sumy. Škodou veľkého rozsahu sa rozumie suma dosahujúca najmenej päťstonásobok takej sumy. Tieto hľadiská sa použijú rovnako na určenie výšky prospechu, hodnoty veci a rozsahu činu.
Teda ak budeš mať nelegálne zbrane v hodnote prevyšujúcej 2.666,-Eur, tak sa dopustíš skutku vo väčšom rozsahu. Hodnotu zbraní spravidla určí znalec.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa arminius »

Panzer napísal:Trochu arminiusa poopravím.

Teda ak budeš mať nelegálne zbrane v hodnote prevyšujúcej 2.666,-Eur, tak sa dopustíš skutku vo väčšom rozsahu. Hodnotu zbraní spravidla určí znalec.
Pravdu poviem , nepozeraj som na príslušné §§§§§§

Takže majetkové podmienky by sme mali vyjasnené , ale v súvislosti s tým dám aj otázku :

Čiže sa nepozerá aj na to , či mám ten granát a či kvér ???
Granát je predsa smiešna výrobná suma , no spôsobí väčšiu paseku ako tá drahá zbraň...
Trestná sadzba je tiež iná .....či ???
Používateľov profilový obrázok
2weird2die
častý prispievateľ
Príspevky: 741
Registered for: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa 2weird2die »

len pár príkladov
3T/132/2012
ČZ 27 - pričom na pištoli bola vymenená pôvodná hlaveň a zamenená za podomácky upravenú hlaveň s vyrezaným vonkajším závitom umožňujúcim naskrutkovanie tlmiča hluku výstrelu,
podomácky vyrobenú jednovýstrelovú ručnú palnú zbraň kalibru 38 Special, resp. 357 Magnum snábojom kalibru 38 Special v nábojovej komore, so sklopnou ramennou opierkou, s namontovaným zariadením pre nočné videnie značky DEDAL 200 pracujúcim na princípe noktovízora, pričom na zbrani sa nachádzal tlmič hluku výstrelu,

Z a t o s a o d s u d z u j e Podľa § 294 ods. 2 Tr. zák. s použitím § 36 písm. j/, § 37 písm. h/, § 38 ods. 2, § 39 ods. 4, § 41 ods. 1 Tr. zák. na ú h r n n ý trest odňatia slobody vo výmere 2 /dva/ roky.
2T/38/2013
prechovávala 1 ks palnej zbrane kalibru 22 Long Rifle podomácky upravenej z
jednovýstreľovej zlamovacej športovej pištole zn. ZKP493 Champion kalibru 22 Short
zadovážila a prechovávala pravdepodobne nefunkčný ručný granát RG-42 obsahujúci trhavinu -trinitrotoluén o hmotnosti cca 110 g


Podľa § 294 ods. 2 Tr.zákona s poukazom na § 38 ods. 2, ods. 3 Tr.zákona, § 36 písm. j/, písm. l/Tr.zákona, § 37 písm. h/ Tr.zákona, § 41 ods. 1 Tr.zákona, § 39 ods. 2 písm. d/, ods. 4 Tr.zákona naúhrnný trest odňatia slobody v trvaní 2 /dvoch/ rokov.


1T/14/2013
v koreňoch stromu neoprávnene bez povolenia držal a
prechovával pôvodne jednovýstrelovú vzduchovku československej výroby značky Y. 618 kalibru 4,5 mm, výrobného čísla 287984 s viacerými podomáckymi úpravami upravenú na vystreľovanie nábojov s okrajovým zápalom kalibru 22 Long Rifle, resp. 22 Short

Odsúdený
Podľa § 294 ods. 2 Tr. zákona s použitím § 36 písm. l/ Tr. zákona, § 38 ods. 2, ods. 3 Tr. zákona trest odňatia slobody v trvaní 3 (tri) roky.
je tam dosť podomácky upravených zbraní a zbraní s odstráneným výrobným číslom, čiže sú prevažne podľa odsekov 1 až 3. zatiaľ sa mi nepodarilo nájsť ani jedného podľa ods. 4, je to poučné čítanie, čoho sú podaktorí ľudia schopní a veľa TČ je tam v súbehu s iným TČ, veľa (percentuálne) je ich s výrobou psychotropných látok, TČ proti rodine a mládeži, pytliactvo, kupliarstvo....

započítavajú sa aj zakázané doplnky, napr. DEDAL200 v prvom prípade?

len radšej by som hladal v rozhodnutia týkajúce sa okolností vylučujúcich protiprávnosť, s tým mi nevieš poradiť Panzer?
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 11 months

Príspevok od používateľa Panzer »

arminius napísal:...Čiže sa nepozerá aj na to , či mám ten granát a či kvér ???
Granát je predsa smiešna výrobná suma , no spôsobí väčšiu paseku ako tá drahá zbraň...
Trestná sadzba je tiež iná .....či ???

Áno, zákon rozlišuje nedovolené držanie zbrane (pištoľ, revolver, puška) a hromadne účinnej zbrane (samopal, granát, mína, Danubit).


Nedovolené držanie zbrane, resp. streliva
Trestný zákon napísal:§ 294

(1) Kto sebe alebo inému vyrobí, dovezie, vyvezie, prevezie, prepraví, zadováži alebo drží strelivo bez povolenia, alebo takú činnosť sprostredkuje, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.

(2) Kto sebe alebo inému vyrobí, dovezie, vyvezie, prepraví, zadováži alebo drží strelnú zbraň, jej súčasť alebo komponent bez povolenia alebo bez označenia zbrane určeného na jej identifikáciu podľa medzinárodnej zmluvy, ktorou je Slovenská republika viazaná, alebo takú činnosť sprostredkuje, potrestá sa odňatím slobody na tri roky až osem rokov.

Nedovolené držanie hromadne účinnej zbrane, resp. protipechotnej míny
Trestný zákon napísal: § 295

(1) Kto bez povolenia

a) vyrobí, dovezie, vyvezie, prevezie, prepraví, zadováži alebo prechováva sebe alebo inému hromadne účinnú zbraň alebo jej súčasť, alebo komponent,
b) hromadí strelné zbrane, hromadne účinné zbrane, strelivo alebo výbušniny, alebo
c) niektorú z činností uvedených v písmene a) alebo b) sprostredkuje,
potrestá sa odňatím slobody na tri roky až osem rokov.

(2) Rovnako ako v odseku 1 sa páchateľ potrestá, ak

a) protipechotnú mínu sebe alebo inému vyvíja, vyrobí, dovezie, vyvezie, prevezie, prepraví, zadováži, drží, skladuje alebo použije, alebo
b) projektuje stavbu alebo používa prevádzku na výrobu chemických zbraní alebo biologických zbraní.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 11 months

Príspevok od používateľa Panzer »

2weird2die napísal:započítavajú sa aj zakázané doplnky, napr. DEDAL200 v prvom prípade?
Áno, aj keď podstatné je nedovolené držanie zbrane, ten doplnok len zvyšuje nebezpečnosť konania a mierne sprísňuje trest.


2weird2die napísal:len radšej by som hladal v rozhodnutia týkajúce sa okolností vylučujúcich protiprávnosť, s tým mi nevieš poradiť Panzer?
Veru neviem. Sám som to svojho času skúšal a veľa som toho nenašiel. Skús slovné spojenie nutná obrana a krajná núdza či oprávnené použitie zbrane. Ale takých prípadov je na súdoch málo. Veľa skončí už vo vyšetrovaní zastavením trestného stíhania.
Používateľov profilový obrázok
telra
častý prispievateľ
Príspevky: 2883
Registered for: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa telra »

Panzer napísal: Teda ak budeš mať nelegálne zbrane v hodnote prevyšujúcej 2.666,-Eur, tak sa dopustíš skutku vo väčšom rozsahu. Hodnotu zbraní spravidla určí znalec.
Osobne toto povazujem za trosku absurdne z ineho dovodu.
Ak ma doma nejaky 'mafian' 4x VZ 58 a 2x nejaku starsiu CZ tak je to mensii rozsah

Ak ma niekto doma po dedovi partizanovi original nedajboze StG 44 original zachovanu bez nabojov, kde cena sa pohybuje kludne okolo 20000Eciek tak to bude niekde inde.
Používateľov profilový obrázok
2weird2die
častý prispievateľ
Príspevky: 741
Registered for: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa 2weird2die »

Podľa toho, čo som našiel v tých rozsudkoch ani nie... skôr by som povedal, že sú na jednej lodi, resp. mafi je na tom horšie.

a) obaja majú samočinnú zbraň/zbrane, teda zbraň hromadne účinnú, zákon ich oboch bude posudzovať podľa §295
b) mafián ťahá za kratší koniec, ak na jeho zbrane KEÚ niečo nájde
c) ten Stg44 po dedovi, stále ho môže odovzdať a tvrdiť, že ju "dnes" našiel pri upratovaní povale, alebo ak nebola použitá na trestnú činnosť, ju môže pri prvej amnestii odovzdať. (rozumiem pohnútkam zberateľa, ale osobnú slobodu si vážim viac)

konečne som našiel ten väčší rozsah
1T/4/2012
260 nábojov kalibru 22 Hornet,
9 958 nábojov kalibru 7,62x25 Tokarev :twisted:
808 nábojov kalibru 7,62x54R, ktoré náboje mali v súhrne hodnotu 4.518,- eur,
pričom v prípade nábojov kalibru 7,62x25 Tokarev a nábojov kalibru 7,62x54R sa jedná o vojenské strelivo,
ČZ, vzor 26 kalibru 7,62x25 Tokarev, s výklopnou pažbou, výrobné číslo 96004
bez zásobníka a malokalibrovku zn. Brno model 1 (ZKM 451)

o d s u d z u j e
podľa § 294 ods. 4, § 41 ods. 2, § 38 ods. 3 ( § 36 písm. j/, l/, § 37 písm. h/), § 39 ods. 2 písm. d/, ods. 4
Trestného zákona na úhrnný trest odňatia slobody vo výmere 5 ( päť ) rokov a 10 ( desať ) mesiacov.
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"