Zbraň v budove súdu

inspiring_rubin

Zbraň v budove súdu

Príspevok od používateľa inspiring_rubin »

Zdravim,
viem, ze pocas pobytu v budove sudu alebo prokuratury by vam mala byt odobrata zbran. Bol som zvyknuty do tychto miest chodit bezne a casto. Onedlho tam budem musiet zajst opat, ale tentoraz nebudem mat kde ulozit zbran ale ist na sud (konkr. BA III) so zbranou pri sebe. Vie niekto povedat ako prebieha odobratie zbrane? Je potrebne upozornit na nosenie zbrane prislusnika justicnej straze, prip. ineho policajta uz na vratnici alebo az pri vstupe do jednacej miestnosti, kam som predvolany (v prip. sudu, resp. pojednavania)? Co v pripade, ze idem len vybavit par papierov a prekecnut so znamymi na par minut?
Chodieval som cely zivot bez zbrane a skoro som uplne zabudol, ze mam o povinnost naviac, preto poprosim o odpoved najlepsie niekoho kto sa zucastnil sudneho pojednavania alebo navstivuje pravidelne tieto budovy a vie, vo co go.
Tiez ma zaujima, navsteva akych dalsich miest (napr. ustav pre vykon trestu apod.) sa riadia zvlastnymi ustanoveniami co sa tyka pohybu osoby so zbranou, lebo zatial som tu nic podobne nenasiel.
Vdaka.
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa Vaquero »

Zbraň Ti odníme justičná stráž pri vchode do chráneného objektu (súd, prokuratúra, väznica) a vystaví Ti potvrdenie. Pri odchode Ti zbraň vrátia. Neviem aký iný postup by si čakal.
Asi zbytočné vlákno.
pietro32i
častý prispievateľ
Príspevky: 828
Dátum registrácie: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa pietro32i »

Nemyslím, že celkom zbytočné. Sám som zažil pred časom kontrolu pred vstupom na isté ministerstvo. Mali tam aj ten detektor kovov ako na letisku, aj ručným detektorom ma "preklepli". Nevidel som tam však žiadne vybíjacie zariadenie. Doplňujúca otázka teda znie: Čo by spravili (mohli spraviť) s legálne držanou zbraňou, ktorú by u mňa našli? Môžu mi ju odňať? A môžem im ju vôbec nechať? Nemyslím, že budova ministerstva by bola chráneným objektom ako súd, prokuratúra či väznica.
inspiring_rubin

Príspevok od používateľa inspiring_rubin »

Mozno zbytocne, ale napr. az doteraz som si myslel ze vybijacie zariadenie je na tychto miestach prave k tomuto ucelu, az dnes som sa dozvedel ze tieto zariadenia sluzia vyhradne pre zamestancov vazenskej a justicnej straze- aby si overili ze maju vybitu zbran a manipulacia so zbranou inych osob co sa tyka vybijacieho zariadenia je vylucena.
Kazdoapdne odovzdat vlastnu zbran inej osobe povazujem za vec nie bezneho charakteru a rad by som vedel co ma caka, nech viem ci mi zbran hodia do policky a daju mi ustrizok ako v satni v divadle, alebo ma caka 15 minutova tortura s papiermi a mal by som nieco zmeskat
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa Vaquero »

Vyplnenie potvrdenia trvá niekoľko minút, hlavne keď je väčší frmol, ak niekto ide na poslednú chvíľu, môže zmeškať začiatok pojednávania.
Zbraň sa nedáva do poličky, ale do pevne ukotvenej kovovej skrinky.
Režim odňatia zbrane sa riadi predpismi, z ktorých sú otázky aj na skúške a držiteľ ZP by ich mal aspoň z rýchlika poznať.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3704
Dátum registrácie: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Na sude (bol som zatial len na dvoch, ale ratam, ze to je vsade) pri vchode je detektor. Odporucam upozornit justicnu straz, ze mas zbran v legalnej drzbe, nasledne sa riadis pokynmi.

V jednom pripade chceli odomna zbran s naciahnutou rukou a prv nez som po nej siahol som ich upozornil, ze je nabita a naboj v komore, tak ma nasledne ju nechali vybit.

Pietro: co sa tyka odnatia... zakon to presne urcuje.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa peterson »

pietro32i napísal: Čo by spravili (mohli spraviť) s legálne držanou zbraňou, ktorú by u mňa našli? Môžu mi ju odňať? A môžem im ju vôbec nechať? Nemyslím, že budova ministerstva by bola chráneným objektom ako súd, prokuratúra či väznica.
viď zákon o Súkr.bezpečnosti 473/2005 v platnom znení.

Pri vstupe do akéhokoľvek stráženého objektu si povinný riadiť sa tam platnými predpismi a všeobecnými predpismi. Takže, ak bude chcieť SBS odoberať zbrane návštevníkom ministerstva- musia mať k tomu príslušnú dokumentáciu(potvrdenia a evidenciu) a taktiež k tomu určenú bezpečnostnú schránku, aby bola odňatá zbraň(bez zásobníka a nábojov) zabezpečená
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa Bauer »

Nechcem zas vyzerať Bauerovsky vrtákovo, nebol som ešte nikdy na MVSR, ale myslel som, že to tam strážia príslušníci PZ a zbrane odoberajú oni. Ja som ochotný vydať zbraň do rúk len klasickému príslušníkovi PZ alebo ZVaJS, tie považujem za primerané autority, aby manipulovali s mojou zbraňou. SBS by som zbraň nevydával.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Dátum registrácie: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa vanto »

Pokial ja viem zbran moze odobrat iba vazenska a juticna straz v objektoch nimi strazenymi. Na odobratie zbrane prislusnikom PZ musi byt dovod a zbran musi byt vydana naspat ihned akonahle tieto dovody pominu. Dovodom sa mysli zadrzanie zbrane za ucelom vysetrovania udalosti so zbranou spojenou. SBS ma moze akurat nevpustit dnu so zbranou, ale nie je opravnena zbran docasne odobrat. Zbran moze docasne zaistit iba povereny prislusnik a to je prislusnik PZ a vazenskej a justicne straze. Alebo sa mylim?
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa peterson »

reč neni o MV SR, iné ministerstvá majú na vrátniciach SBS. Samozrejme máte možnosť do budovy nevstupovať.
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa Bauer »

Ja som bol pár krát na min. poľnohospodárstva SR a tam žiaden detektorový rám nebol, zbraň som nosil skryte tak mi ju nikto neodoberal.

A aby som nebol úplne OT, tak sa vrátim k budove súdu, tam mi ju odoberajú najčastejšie. Môj používaný spôsob nahlásenia zbrane PRED KONTROLOU je ústne oznámenie, že mám u seba strelnú zbraň v legálnej držbe a NARAZ viditeľne ukazujem v jednej ruke zbrojný preukaz a preukaz zbrane, následne sa riadim pokynmi a rozkazmi ZVaJS. Ako mi prikážu, tak urobím. Každý súd iný zvyk.
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2135
Dátum registrácie: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa dantes »

Tiež ma táto téme zaujíma, lebo na súdy chodím pravidelne. Nejde mi ani tak o to, aké papiere sa tam vypíšu, pár krát som to zažil, keď som si zabudol v aute vyložiť Victorinox. Ide o to, ako sa správne zbraň nahlási príslušníkovi ZVaJS bez toho, aby nastala prípadná panika medzi ostatnými čakajúcim na ráme a tiež o to, ako im odovzdám plne naládovaný a obtiahnutý G19. Ako všetci vieme, táto zbraň nemá manuálnu poistku a teda si viem predstaviť mierne nervóznu atmosféru, keď si tam budeme odovzdávať z ruky do ruky pištoľ, kde stačí len potiahnuť spúšť. ZVaJS ma nepozná a budú mať nervy, že som nejaký lajbák a ja budem tiež trocha napätý, aby chlap, čo má na páse revolver poznal G 19 a vedel ako s ním bezpečne manipulovať. Riešenie asi je vybiť zbraň vopred, ale to sa stráca zmysel zbrane.

Doteraz som sa noseniu zbrane na súd vyhýbal, lebo tam musím pracovať a nie zdržiavať sa so ZVaJS, ale raz to môžem testnúť.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa arminius »

dantes napísal: Riešenie asi je vybiť zbraň vopred, ale to sa stráca zmysel zbrane.
Myslím si , že riešenie tohoto " problému " je pomaly paranoidné správanie sa poniektorých jedincov ...

Idem na súd ?
Predsa o tom viem vopred ....či ?
Takže :
- buď nechám kvér doma
alebo
- prídem na parkovisko , pištol v aute dám do bezpečného stavu a idem do budovy .
Za takúto krátku dobu sa s veľkou pravdepodobnosťou asi aj nič neprihodí ...

Na vrátnici na zbraň upozorním , odovzdám do úschovy ( potvrdenie ) a idem , kde potrebujem .

Cesta naspäť a konanie je potom opačné ...
Používateľov profilový obrázok
sirdo
prispievateľ
Príspevky: 461
Dátum registrácie: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa sirdo »

arminus:
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3704
Dátum registrácie: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Robite z komara somara. Nic z toho netreba robit, ani manipulovat so zbranou v aute. Ak nepozerate prilis vela akcnych filmov, tak verte, ze po oznameni policajtovi/strazi, ze mate so sebou zbran v legalnej drzbe, netreba mat ruky nad hlavou a ani doklady v ruke...

Oznamte pred prechodom detektorom a cakajte na pokyny. Podla pokynov vybite a nasledne bezpecnym sposobom odovzdajte (ideal zaver zachyteny, hlaven dolu a otvorom smerom k strazi - pazbou k sebe).

Ostatne spekulacie su uplne zbytocne (a pri skusenejsich asi uz aj trapne :))
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"